Te ziemie rozsławił św. Jan Paweł II

Czaplinek zaprasza na Pojezierze Drawskie

W trakcie wielkiego, tradycyjnego festynu z okazji Światowego Dnia Ziemi na warszawskim Polu Mokotowskim rozmawiałem z Katarzyną Kibitlewską z Referatu Planowania Rozwoju Gospodarczego Turystyki i Promocji Urzędu Miasta i Gminy Czaplinek o turystyce na Pojezierzu Drawskim i jej promocji.

W ramach tegoż referatu funkcjonuje całoroczne Centrum Informacji Turystycznej obsługiwane przez trzy osoby. Placówka ma sojuszników u innych gestorów punktów „it" na terenie miasta. Kadra CIT prowadzi równocześnie biuro Lokalnej Organizacji Turystycznej, skupiającej około 15 biur podróży, hoteli i innych podmiotów turystycznych. Czapliniecka LOT jest jednocześnie członkiem Zachodniopomorskiej Organizacji Turystycznej, co ułatwia wspólną promocje, wymianę doświadczeń, udział w wielu inicjatywach.

W Czaplinku znajdują się łącznie cztery placówki „it". Obok wspomnianego już samorządowego Centrum Informacji Turystycznej funkcjonują punkty „it" przy: Centrum Sportów Wodnych „Delfin", w Biurze Turystycznym „Mrówka" i w Agencji Turystycznej „Holiday Center".

Warto skorzystać z publikacji wydanych przez samorząd, a kolportowanych w punktach „it". To m.in. Przewodnik-atlas rowerowy po gminie Czaplinek, przewodnik „Spacerkiem po Czaplinku", Przewodnik wędkarski oraz informator „Czaplinek. Przystań dłużej" zawierający informacje praktyczne o atrakcjach, bazie noclegowej i innych usługach niezbędnych turyście. Jak zauważa Katarzyna Kibitlewska znaczna część tych publikacji jest dofinansowana przez Unię Europejską.

W Czaplinku sezon zaczyna się wcześnie. Już w kwietniu pojawiają się turyści – obok polskich, przede wszystkim niemieccy, choć nie brak gości z Wielkiej Brytanii i innych krajów. Miasto i całe Pojezierze Drawskie rozsławił św. Jan Paweł II, który jeszcze jako ks. Karol Wojtyła wielokrotnie przybywał tu, uczestniczył w spływach kajakowych. Papieżowi – Polakowi poświecono pomnik, Jego imieniem nazwano też szlak kajakowy. Turyści rowerowi mogą udać się m.in. na trasy: Krainy zaklętego trójkąta; doliny pięciu jezior, szlakiem jezior lobeliowych. Jest tu także turystyka sentymentalna. Głównym magnesem są jeziora, rzeki i lasy, choć nie brak zainteresowanych innymi atrakcjami. Ostatnio w ramach akcji „Otwarty zabytek" udostępniono park w pobliskiej miejscowości Trzciniec. Oblegany jest zamek Drahim w Starym Drawsku, w którym stale odbywają się różne imprezy. Na terenie tego zamku, zbudowanego przez Templariuszy w XIV wieku, można tutaj zobaczyć m.in.: broń, zbroje i narzędzia tortur. Atrakcją są organizowane cyklicznie tradycyjne turnieje rycerskie.

Ciekawe jest samo miasto z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym Centrum, z ratuszem i kamienicami z XIX i XX wieku w stylu klasycystycznym i secesyjnym. W rynku usytuowano drewniany pomnik legendarnego rybaka Pawła Wasznika. W mieście działa izba muzealna. Godny uwagi jest Sławogród będący próbą rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej osady. W sezonie letnim organizowane są imprezy plenerowe nawiązujące do prehistorii tych ziem.
Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!