Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej

Beskid Wyspowy i Gorce

Limanowski Buzodrom

Kto chciałby naprawdę odpocząć w oddaleniu od hałasu i wielkich skupisk turystycznych, powinien wybrać powiat limanowski, obejmujący stoki Beskidu Wyspowego i Gorców. Mieszkańcy tej ziemi mają gościnność we krwi, szczycą się tym, że tę ziemię odwiedzają kolejne pokolenia tych samych rodzin.

O limanowskiej turystyce w dawniejszych i obecnych latach rozmawiam z Kazimierzem Sową, kierownikiem jednoosobowego Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej. Wspominamy koniec lat 60. minionego stulecia, kiedy to w  Limanowej istniał bardzo dobry punkt informacji turystycznej prowadzony przez Michała Wronę, dzierżawcę nieistniejącej już restauracji „Myśliwskiej”. W tamtych czasach z informacją turystyczną można się było spotkać w zasadzie tylko w miastach wojewódzkich, a Limanowa wyprzedzała czas.

Z biura Starostwa do Buzodromu

Centrum „it” w Limanowej mieści się jeszcze przy ulicy Józefa Marka 9, w biurze Starostwa Powiatowego, które jest opiekunem tej instytucji. Ale, z satysfakcją nadmienia Kazimierz Sowa – niedługo, może w maju, powraca na Rynek, który jest wizytówką miasta, miejscem spotkań, koncertów, festynów, pielgrzymek. To wszystko zasługa władz starostwa.

Obiekt zwany Buzodromem (rzeźba plenerowa nazywana tak potocznie przez limanowian od nazwiska architekta Jana Buzka) - będzie profesjonalnym punktem informacji turystycznej działającym w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej jednego ze sztandarowych projektów Urzędu Marszałkowskiego. Nowy lokal będzie jednocześnie wiązał się ze zwiększeniem obsady – jednej osobie, nawet przy pełnym poświęceniu, nie udaje się uzyskać zbyt dużo. Trzeba być w biurze, a jednocześnie przecież nawiązywać kontakty z branżą, uczestniczyć w targach, odwiedzać sąsiadów, np. z zaprzyjaźnionej Sądeckiej Organizacji Turystycznej…  W nowej siedzibie znajdzie się też galeria oraz prywatny punkt sprzedaży pamiątek i wydawnictw, ponieważ centrum „it” jako jednostka samorządowa nie może prowadzić działalności gospodarczej.

W PCIT zgromadzono wszelkie informacje dotyczące walorów turystycznych, ciekawych miejsc, bazy noclegowej oraz imprez cyklicznych w regionie. Są tu  mapy, foldery i materiały promocyjne powiatu, a także wszelkie wydawnictwa informacyjne publikowane do tej pory przez jego poszczególne samorządy. Przygotowano też katalog gospodarstw agroturystycznych regionu.

Ziemia ludzi dynamicznych

Ziemia Limanowska to ziemia ludzi dynamicznych.  Powstała Lokalna Grupa Działania „Przyjazna Ziemia Limanowska” skupiająca 7 gmin i starostwo Powiatowe w Limanowej.

- Czekają wspaniale szlaki piesze, rowerowe, konne, cenne zabytki, m.in. klasztor w Szczyrzycu, sanktuarium w  Limanowej,  zdrowe owoce z tutejszych sadów, soki z Tymbarka – zaprasza Kazimierz Sowa z Powiatowego Centrum „it”. To postać niezwykle barwna, która - jak mówią jego koledzy - o regionie, i nie tylko o nim, wie wszystko, a może nawet i więcej. Pan Kazimierz jest prezesem O/PTTK w Limanowej, ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, posiada uprawnienia Przodownika Turystyki Górskiej na wszystkie góry Polski, jest również instruktorem przewodnictwa, znakarzem szlaków turystycznych i pilotem wycieczek na cały kraj. Został odznaczony Srebrną Honorową Odznaką PTTK, Brązową Odznaką Głównego Komitetu Turystyki, Złotą Honorową Odznaką PTTK oraz Srebrną Odznaką GOPR.

(jpp)


Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!