Katalog gminy Nowa Słupia
Agroturystyka wokół Łysej Góry

W punktach informacji turystycznej na terenie gminy Nowa Słupia (Świętokrzyskie) można otrzymać bogato ilustrowany katalog kwater agroturystycznych wydany przez Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyczne „Łysogóry” i Urząd Gminy w Nowej Słupi.
Nowa Słupia to miejscowość o charakterze małego miasteczka, od stuleci znajdująca się na turystycznych i pielgrzymich szlakach wiodących ku klasztorowi na Świętym Krzyżu. Symbolem Nowej Słupi jest kamienna figura pielgrzyma, który według legendy posuwa się ku klasztorowi z prędkością połowy lub ćwierci ziarnka piasku rocznie. Gdy dotrze na szczyt, ma nastąpić koniec świata. Choć badania naukowe nie potwierdziły zjawiska ruchu pielgrzyma, to nadal jest on bacznie obserwowany przez grupy turystów i towarzyszących im przewodników. Drugim – już nie legendarnym – symbolem Nowej Słupi jest starożytne hutnictwo, w tym doroczna impreza kulturalno - turystyczno - naukowa „Dymarki Świętokrzyskie”, najstarsze w Polsce wydarzenie służące propagowaniu tzw. turystyki postindustrialnej. Atrakcją jest Muzeum Starożytnego Hutnictwa.
Trudno się więc dziwić, że w okolicy pełnej malowniczych górskich krajobrazów, szlaków znakowanych oraz historycznych i przyrodniczych atrakcji (Świętokrzyski Park Narodowy) rozwija się agroturystyka. Gospodarze tutejszych kwater nie ograniczają się do świadczenia usług noclegowych. Wśród ofert trafiają się m.in. takie propozycje, jak: pieczenie chleba, wycieczki bryczkami, jazda na kucykach dla dzieci i oczywiście wspaniałe potrawy regionalne, w tym dania wegetariańskie.
Katalog, sponsorowany przez delikatesy w Nowej Słupi (dobry przykład sponsoringu!), jest dostępny w miejscowym punkcie „it”, a także w okolicznych placówkach „it”, których nie brak w województwie świętokrzyskim.
(jpp)