Gdańsk, Malbork i Kraków podczas dni hanzy w Holandii

Doroczne spotkanie miast należących do Związku Nowej Hanzy odbywa się ten weekend w holenderskim Kampen. Organizatorzy spodziewają się przeszło 300 tys. odwiedzających. Swoje walory prezentują również polskie miasta – Gdańsk, Malbork i Kraków.

Spotkania miast hanzeatyckich to przede wszystkich wydarzenia turystyczne i kulturalne, ważny jest jednak również ich wymiar ekonomiczny i ekologiczny. – W Kampen nie mogło zabraknąć Krakowa – mówi Szymon Gatlik z Urzędu Miasta Krakowa. – Nasze miasto należało do związku miast Hanzy już od połowy XIV wieku, co było dość niezwykłe, albowiem do Ligi Hanzeatyckiej wstępowały miasta portowe, Kraków zaś od najbliższego wybrzeża – Morza Bałtyckiego – dzieli ponad 500 kilometrów. Jednak, jak podkreśla Szymon Gatlik, było to związane z faktem, iż w średniowieczu Kraków należał do kilkunastu najważniejszych ośrodków handlowych w całej Europie, a potwierdzeniem tego faktu była właśnie przynależność do Hanzy.

Holenderskie linie lotnicze KLM uruchomiły w maju bezpośrednie połączenie lotnicze z Amsterdamu do Gdańska. – Liczymy, że nowe połączenie a także zajęcie przez Gdańsk trzeciego miejsca w prestiżowym konkursie na najlepszą destynację turystyczną w Europie przyczynią się do wzrostu przyjazdów z Holandii – mówi Iwona Brudkiewicz z Urzędu Miasta w Gdańsku.

Kolejnym miastem, które zdecydowało się wykorzystać promocyjnie spotkanie miast hanzeatyckich jest Malbork, który dołączył do Związku Nowej Hanzy trzy lata temu. – Dzięki udziałowi w poprzednich edycjach, które odbywały się w Estonii i Niemczech, przekonaliśmy się, że warto promować miasto w ten sposób – podkreśla Katarzyna Fabiańska z Urzędu Miasta w Malborku.

Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej intensywnie promował udział polskich miast podczas Dni Hanzy. W efekcie ukazały się teksty promujące miasta między innymi w największym dzienniku Holandii - De Telegraaf. ZOPOT promował wydarzenie również w internecie. – Kampania miast na naszych kanałach social mediów dotarła do prawie 400 tysięcy Holendrów – mówi Andrzej Pawluszek, wicedyrektor ZOPOT Amsterdam.

Prezentacja miast trwa do niedzieli. W tym czasie na przykład Kraków prezentuje się od strony kulturalnej koncertem zespołu Joanny Słowińskiej a także ekspozycją instalacji „Czakram” Jakuba Najbarta w ramach projektu HANSEartWORKS a także... kulinarnej: specjalnie na imprezę do Holandii dotarł krakowski food truck z firmy Luki Food serwujący lokalne przysmaki, wśród nich maczankę po krakowsku oraz bułę z kiełbasą krakowską. Odwiedzający będą mogą wziąć udział w specjalnych konkursach, w których nagrodami są dwa weekendowe pobyty w Krakowie do wykorzystania przez najbliższy rok.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!