Pomorskie może stać się wkrótce międzynarodowym centrum przyjazdów po piękniejsze uśmiechy

Zdrowie dla Europejczyków, dla nas (także) miejsca pracy

Prof. Henryk Krawczyk i dr n. med. Violetta Szycik … Więcej

Europejskie społeczeństwo ma coraz słabsze zęby. U 20 procent pięciolatków występuje próchnica. Gdy dożywamy lat siedemdziesięciu, jesteśmy już prawie bezzębni. A wszczepienie implantów, czyli nowych - sztucznych - zębów, jest drogie i skomplikowane. Ale, może być lepiej. W tym celu, swe siły łączą naukowcy i przemysł. Ważne wydarzenie miało miejsce niedawno, w siedzibie „Pracodawców Pomorza" w Gdańsku. Podpisana tam została umowa między Politechniką Gdańską a European Dental Implant Institute Vivadental o współpracy w dziedzinie badań naukowych w zakresie implantologii.

Podpisanie umowy to początek prowadzenia wspólnych prac badawczych w oparciu o innowacyjne technologie w zakresie doskonalenia metod zabiegowych z zastosowaniem biomateriałów, komórek macierzystych oraz czynników wzrostu. Umowa docelowo przewiduje również wypracowanie całkowicie nowych produktów, które charakteryzować będzie trwałość, estetyka oraz niskie koszty wytworzenia – wynika z informacji, które uzyskaliśmy podczas uroczystości podpisania dokumentów, precyzujących zasady współdziałania. Poddanie prototypowych produktów badaniom naukowym w obszarze laboratoryjnym i klinicznym będzie stanowić szansę na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań do praktyki medycznej i uruchomienie produkcji na skalę przemysłową. W praktyce ma to przynieść wymierne korzyści społeczne; np. zwiększenie dostępności do leczenia implantologicznego oraz jego upowszechnienie, szczególnie wśród osób w wieku okołoemerytalnym, w największym stopniu zainteresowanych komfortowym i estetycznym zaopatrzeniem protetycznym. Umowa stanowi pierwszy tego typu projekt nawiązania szerokiej współpracy między światem nauki i biznesu – współpracy promowanej przez Pracodawców Pomorza.

Pożytki płynące ze współpracy nauki i biznesu

- Umowę o współpracy z firmą Vivadental podpisujemy w siedzibie Pracodawców Pomorza, gdyż pragniemy podkreślić, że naszej uczelni bardzo zależy na współpracy z przemysłem - powiedział prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej. -To akcent zgodny ze strategią rozwoju Politechniki Gdańskiej. W ciągu ostatnich lat sporo nauczyliśmy się od pracodawców, coraz bardziej się rozumiemy; coraz lepiej wiemy, na czym polegają ich wymagania. Staramy się dostosować do potrzeb przedsiębiorstw.

- Wychodzimy naprzeciw wyzwaniom stawianym przez społeczne zapotrzebowanie wyznaczając ambitne cele badawcze w zakresie doskonalenia metod zabiegowych w oparciu o innowacyjne technologie z zastosowaniem biomateriałów, komórek macierzystych oraz czynników wzrostu – wyjaśniał prof. dr hab. inż. Andrzej Zieliński, były profesor zwyczajny na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej, lider Zespołu Biomateriałów, prezydent Węzła Innowacyjnych Technologii Politechniki Gdańskiej.

- W oparciu o wiedzę, doświadczenia i badania, które prowadzimy, chcemy razem rozwijać całkowicie nowe produkty, które charakteryzować będzie trwałość, estetyka oraz niskie koszty wytworzenia. Leczenie implantologiczne nie jest tanie, co powoduje, że z jego dobrodziejstw korzystają obecnie najczęściej pacjenci o wyższych dochodach - stwierdziła dr n. med. Violetta Szycik, dyrektor naukowy European Dental Implant Institute Vivadental. - Istnieje więc potrzeba, aby te ograniczenia znosić i dążyć do upowszechnienia najlepszej metody leczenia utraconych zębów po to, aby stała się ona dostępna dla szerokich grup polskiego społeczeństwa.

- Wierzę, że dzięki podpisanej umowie o współpracy już wkrótce będzie to możliwe. Taka współpraca ma prekursorski charakter i wpisuje się nie tylko w nurt polityki regionalnej, ale również Pracodawców Pomorza - aliansów powstających na fundamencie medycyny i techniki oraz biznesu i nauk - podsumował dr Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu Pracodawców Pomorza. - Mam nadzieję już w niedalekiej przyszłości informować o pierwszych sukcesach tej współpracy.

Projekt Centrum Zaawansowanych Technologii „Pomorze"

Z nawiązania kontaktów nauki i biznesu bardzo zadowolony jest zarząd województwa pomorskiego, który zabiega o to, aby były one jak najściślejsze. Obecny na uroczystości zawarcia umowy Mieczysław Struk, apelując o taką współpracę podkreślił, że nie należy się bać działalności „trzyliterowych służb" (instytucji kontrolnych), jeśli wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Marszałek Struk przypomniał też, że przez wiele lat przeznaczane były fundusze na rozbudowę uczelni i źle by się działo, gdyby teraz naukowcy zajmowali się tylko nauką. Chcemy, by biznes częściej korzystał z efektów nauki – podkreślił.
To właśnie między innymi Laboratorium Biomateriałów Politechniki Gdańskiej, które współpracuje z European Dental Implant Institute Vivadental, powstało w ramach projektu Centrum Zaawansowanych Technologii „Pomorze". Program jest objęty wsparciem Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.
Oto ceny implantów dentystycznych, w dolarach amerykańskich. W USA: 1 188; w Indiach: 1 100; w Tajlandii: 1429, w Singapurze: 1500, w Polsce: 953, w Rosji, w Moskwie: 2 000, w Wielkiej Brytanii: 1600. Dane pochodzą z prezentacji pt. „Potencjał i możliwości eksportu usług medycznych na rynki wschodnie", którą przedstawił Arkadiusz Żurek, prezes zarządu Instytutu INTL Sp. w Gdańsku, podczas konferencji poświęconej telemedycynie (medycynie na odległość) i turystyce medycznej w Polsce.
Kazimierz Netka

 

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit