Od starego uzdrowiska do nowoczesnego kurortu

Wydaje się, że światowy kryzys omija Rabkę-Zdrój

Burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło stanowczo, z uporem i z kobiecym wdziękiem od wielu już lat wraz z grupą mieszkańców zmienia oblicze miasta/ fot.: Robert Krajewski

Rabka-Zdrój - uzdrowisko dla dzieci. Ten obraz zakodował się w podświadomości wielu pokoleń Polaków. I nie ma się co dziwić. Od ponad stu lat miejscowość znana jest jako uzdrowisko, w którym wykorzystuje się walory klimatyczne oraz wody lecznicze do leczenia schorzeń układu oddechowego i krążenia, głównie u dzieci.

Utrzymać dobrą markę i złamać stereotyp

Burmistrz Rabki-Zdroju mgr inż. Ewa Przybyło wie, jakie są potrzeby dzieci, kobiet,  turystów i jak zarządzać powierzonym publicznym majątkiem. Stanowczo i z uporem, ale i z kobiecym wdziękiem od wielu już lat wraz z grupą mieszkańców zmienia oblicze miasta.

Dobre i rozsądne wykorzystanie funduszy unijnych oraz perspektywiczna polityka rozwoju Rabki-Zdroju  tworzą z miasta nie tylko prężnie działające uzdrowisko, ale również znaczący ośrodek SPA & Wellness.

Nie zapomina się tu również o turystach spragnionych odpoczynku po  przeludnionych szlakach Tatr i Pienin. Z Rabki-Zdroju prowadzą szlaki piesze i rowerowe na okoliczne szczyty Gorców (Turbacz), Beskidu Wyspowego (Luboń Wielki) i Pasma Babiogórskiego (Babią Górę).

Slogan reklamowy  Rabki-Zdroju brzmi – „Miasto na cztery pory roku” i nie ma w tym żadnej przesady. Od pierwszej chwili centrum miasta sprawia wrażenie czystego i bardzo zadbanego, i to  bez względu na porę roku.

Wprowadzenie nowego porządku nie było łatwe. Trzeba było załagodzić protesty ekologów i mieszkańców. Dziś patrząc na zaistniałe zmiany grupa przeciwników pani burmistrz stale maleje, bo brak im rzeczowych argumentów przeciw zachodzącym zmianom w Rabce-Zdroju.

Wykorzystać bogactwo

Bogactwami naturalnym Rabki-Zdroju są solanki, które wykorzystuje się w kuracjach pitnych, kąpielowych i wziewnych. W Parku Zdrojowym, w pobliżu źródła „Helena” funkcjonuje - jedyna w Małopolsce – ogólnodostępna, bezpłatna tężnia solankowa, a także pijalnia wód mineralnych.

Dlaczego bezpłatna tężnia? - Kiedy kuracjusz zapłacił opłatę klimatyczną, to nie musi już płacić za korzystanie z tężni. Doświadczenie i przykłady z innych uzdrowisk pokazują, że aby uniknąć opłaty za tężnie ludzie gotowi są zniszczyć i wydeptać tereny zielone wokół, za których rewitalizację  i tak miasto musi później zapłacić - stwierdza pani burmistrz. Niby proste i logiczne rozwiązanie, ale to w Rabce wprowadzono je w życie.

Stworzyć atrakcje i miejsca wypoczynku

Centralne miejsce Rabki – Park Zdrojowy, niegdyś zaniedbany, w ostatnich latach przeszedł gruntowną rewitalizację. Park został podzielony na dwie części: strefę słońca i cienia. Strefa słońca pełni funkcję spacerowe, reprezentacyjne i wypoczynkowe, natomiast strefa cienia ma charakter spacerowo-refleksyjny i nawiązuję do atmosfery parku angielskiego.

Park to doskonałe miejsce relaksu zarówno dla kuracjuszy, turystów, jak i mieszkańców miasta. Przez cały rok zaprasza spacerowiczów - wiosną i latem jest oazą zieleni, jesienią cieszy oko barwami liści, a zimą - przysypany białym puchem, tworzy bajkowy krajobraz. Prócz pięknej przyrody park oferuje odwiedzającym zespół urządzeń sportowych na ścieżce zdrowia oraz place zabaw dla dzieci.

Rabczański amfiteatr, zwany także muszlą koncertową znajduje się przy ulicy Chopina i przylega do deptaka spacerowego, prowadzącego do fontanny ze słoniami. Obiekt służy mieszkańcom i gościom już ponad 40 lat. W latach 2011-12 przeszedł kompleksową modernizację, dzięki której zyskał zadaszenie nad częścią dla widowni oraz został przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na widowni zasiąść może ponad 800 osób. Uroczyste otwarcie amfiteatru po modernizacji miało miejsce 1 lipca 2012 roku. Muszla koncertowa stanowi centrum wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w Uzdrowisku. Gmina Rabka-Zdrój rokrocznie opracowuje szczegółowy kalendarz imprez, które wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Rabce-Zdroju, realizuje na terenie amfiteatru.

W planie imprez znaleźć można atrakcje dla całej rodziny - koncerty, spektakle i konkursy. Są to m.in. rabczańska Majówka i Sylwester, występy kabaretów, Festiwal Piosenki Przedszkolnej. Latem na scenie amfiteatru odbywa się Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, podczas którego swój folklor prezentują dzieci z różnych regionów górskich oraz cykliczne występy teatralne dla najmłodszych w ramach Wakacyjnego Festiwalu Bajek.Dodatkową atrakcją fontanny są widowiska „woda – światło - dźwięk”. Wspaniałe spektakle powstają dzięki zsynchronizowanym zmianom strumienia wody, kolorowym światłom i ścieżce dźwiękowej

Rabczański deptak rozpoczyna się przy ul. Chopina, obok Muszli Koncertowej i biegnie wzdłuż ul. Jana Pawła II, gdzie na końcu znajduje się kolejna miejscowa atrakcja - fontanna ze słoniami. Fontanna zbudowana została na planie prostokąta, a jej wnętrze wypełniono barwną mozaiką przedstawiającą herb Rabki-Zdroju. W narożnikach fontanny znajduje się siedem, wykonanych z brązu figur słoni. Słonia rodzinka to ulubieńcy odwiedzających Rabkę maluchów. Wszystkie słonie zostały przedstawione z trąbami uniesionymi do góry, na znak szczęścia dla mieszkańców i kuracjuszy odwiedzających uzdrowisko.

Dodatkową atrakcją fontanny są widowiska „woda – światło - dźwięk”. Wspaniałe spektakle powstają dzięki zsynchronizowanym zmianom strumienia wody, kolorowym światłom i ścieżce dźwiękowej. Jest to znakomitych miejsce do spacerów i odpoczynku w miłym otoczeniu.

Wszystkich atrakcji i zalet Rabki-Zdroju nie sposób wymienić w krótkim artykule, ale warto zwrócić uwagę na precyzyjne opracowanie koncepcji miasta – uzdrowiska starannie wykorzystującego swoje walory i atuty w oparciu o posiadane dobra i skromne budżety. Patrząc chłodnym okiem na wielkość dokonań w ostatnich latach wydaje się, że światowy kryzys omija Rabkę.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit