Inwestycja za około 360 mln zł

Legendarny Arłamów - produkt doskonały

Nowy Hotel zbudowany został na planie łuku, ale tak, że wszystkie pokoje są po jednej stronie korytarza, a ich okna wychodzą na nasłonecznioną i najpiękniejszą dolinę oraz ciągnące się w oddali zalesione partie wzniesień/ fot. J. Wysokiński

Są dwa powody, aby o tym, trochę już zapomnianym ośrodku turystycznym, znów było głośno. Pierwszym jest rozpoczęcie działalności Centrum kongresowo-konferencyjnego, już uznanego za jedno z największych i najnowocześniejszych w kraju. A powód drugi to  otwarcie całego kompleksu.

Historyczne wątki

Arłamów ma swoją historię sięgającą odległych wieków, ale również tę bliższą, gdy na początku lat 70. ubiegłego stulecia powstał w przepastnych lasach, na wyludnionych po wojnie obszarach południowej części Pogórza Przemyskiego, rządowy ośrodek wypoczynkowy i myśliwski. Tu wypoczywali Edward Gierek i Piotr Jaroszewicz, polowali ich znani goście, jak choćby prezydent Francji Valery Giscard d'Estaigne, prezydent Jugosławii Josip Broz-Tito, przywódca NRD Erich Honecker. Rozległy teren, niemal całkowicie zalesiony obfitował w zwierzynę, więc te polowania były częste. W okresie stanu wojennego, internowano w 1982 roku w ośrodku w Arłamowie przewodniczącego „Solidarności" Lecha Wałęsę. Przez ostatnich kilkanaście lat ośrodek oraz domki myśliwskie w pobliskiej Trójcy były użytkowane turystycznie, trochę z wykorzystaniem dawnej legendy i różnych historycznych elementów – np. pozostawiony w stanie prawie nie zmienionym apartament nr 52, w którym Lech Wałęsa przebywał przez dziewięć miesięcy, do listopada 1982 r.

Nastąpiły dwukrotnie zmiany własnościowe; najpierw w ramach komunalizacji Arłamów przejęła gmina Ustrzyki Dolne, od której kłopotliwą własność, zakupiła prywatna firma Kamax, z nieodległej Kańczugi. Za pieniądze z jej sprzedaży, właściciel Antoni Kubicki nabył kilka lat temu Arłamów i przygotowywał się do dużej rozbudowy. W tym okresie podstawą działalności był ośrodek narciarski.

 Ponad trzy lata trwała przebudowa  ośrodka w Arłamowie,  realizacja ogromnego przedsięwzięcia, którego skalę można ocenić choćby na podstawie wartości planowanej inwestycji – około 360 mln zł. Po jej zakończeniu powstał wielofunkcyjny, nowoczesny kompleks obiektów turystycznych wraz z rozbudowaną infrastrukturą, pakietami różnych usług, dysponujący też zalesionym obszarem około 23 tysięcy hektarów. Nie ma żadnych wątpliwości, że województwo podkarpackie wzbogaciło się o produkt wielkiej skali i prawdziwie luksusowy.

Tak się składa, że w tym samym czasie wypada trzydziesta rocznica przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla – z tej okazji planowana jest w Arłamowie uroczystość z udziałem Komitetu Noblowskiego. Program nie jest jeszcze znany, ale wydarzenie to z pewnością stanie się ważnym akcentem początków działalności turystycznego kompleksu.

W grupie produktów ponadregionalnych

Kompleks Arłamów składa się z dwóch połączonych ze sobą części: całkowicie zmodernizowanej części historycznej nazwanej teraz Rezydencją – to w niej internowany był Lech Wałęsa, a także części nowej, zdecydowanie dominującej, oddawanej do użytku etapami. Tu jeszcze trwają intensywne prace wykończeniowe, wyposażanie w niezbędne sprzęty i urządzenia.

Właśnie przy nowym hotelu oraz zespole sal sportowych i hal wystawienniczo-targowych powstało jedno z największych i najnowocześniejszych centrów kongresowo-konferencyjnych w Polsce. Spółka Hotel Arłamów znalazła się w gronie 21 beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 6.4 Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym. Przedstawiony projekt dotyczył budowy Wschodnioeuropejskiego Centrum Kongresowo-Konferencyjnego „Arłamów". Jego koszt ogółem oszacowany został w wysokości ponad 67,5 mln złotych, dofinansowanie wyniosło 16 151 200 zł, w tym wkład Unii Europejskiej: 13 728 520 zł. Trzeba zauważyć, że obiekt ten znalazł się w gronie pierwszych 13 beneficjentów, którzy w 2012 zakończyli realizację swych projektów. Centrum przystosowane do organizowania konferencji, wystaw i szkoleń już działa, odbyły się pierwsze imprezy, choć jego znaczny potencjał w pełni wykorzystany będzie dopiero po oddaniu do użytku nowego hotelu i innych obiektów.

Bazę konferencyjną stanowią 2 sale wielofunkcyjne i 2 sale konferencyjne o łącznej powierzchni 1487 m2, z możliwością podziału na 10 sal konferencyjno-szkoleniowych o różnym układzie powierzchni, mogące pomieścić łącznie do 1670 osób. Każda z sal ma bezpośredni dostęp do przestronnego foyer, mającego również odrębne pomieszczenie biurowe, które może być przeznaczone dla organizatorów konferencji.

Niezwykłe wrażenie robi, przylegający do sal konferencyjnych wewnętrzny dziedziniec - patio o powierzchni prawie 2300 m2. Przykryty został szklanym dachem o oryginalnej konstrukcji, jego nowoczesna architektura inspirowana jest w widoczny sposób wyglądem dziedzińca zamku królewskiego na Wawelu. To najbardziej reprezentacyjna część Centrum kongresowo-konferencyjnego, którą można dowolnie zaaranżować zarówno pod oficjalne, jak i komercyjne wydarzenia. Doskonale nadaje się do zorganizowania imprez kulturalnych, wystaw, koncertów z kilkusetosobową widownią, pokazów mody, targów czy multimedialnych pokazów. Szklany dach w kształcie kopuły, ścienne wodospady, najnowocześniejsze urządzenia multimedialne, przesuwne podesty, wielopoziomowe aranżacje dziedzińca lub sceny robią duże wrażenie.

Bazę konferencyjną uzupełniają 2 hale sportowe i wystawienniczo-targowe o łącznej powierzchni ok. 2800 m2. Dodatkowo, w Rezydencji mieszczą się trzy, różnej wielkości sale konferencyjno-szkoleniowe. Największa spośród nich może pomieścić 100 osób.

Rezydencja, hotel, wille

Hotel „Arłamów" usytuowany jest na szczytowym zboczu wyniosłego wzgórza, górującego nad okolicą ((590 m n.p.m.), otoczonego lasami Puszczy Karpackiej. Właśnie z powodu tych widoków hotel zbudowany został w szczególny sposób – na planie łuku, ale tak, że wszystkie pokoje są po jednej stronie korytarza, a ich okna wychodzą na nasłonecznioną i najpiękniejszą dolinę oraz ciągnące się w oddali zalesione partie wzniesień. Powiększyło to koszty inwestycji, ale uzyskane efekty warte są tej ceny.

Na pytanie: kto jest autorem tej nowatorskiej koncepcji wielofunkcyjnego kompleksu turystycznego – odpowiada Piotr Korczak, prezes zarządu spółki Hotel „Arłamów" S.A.: - To pomysł autorski właściciela Antoniego Kubickiego. Również swój wkład wnieśli inni członkowie zespołu współpracowników. Inspiracje pochodzą z wielu źródeł, przyglądaliśmy się różnym obiektom w Polsce i nie tylko, analizowaliśmy ich funkcjonowanie. Założenie było takie, że wybieramy wszystko, co jest najlepsze, co się sprawdza. Mamy szeroki profil działalności, co początkowo wywoływało krytyczne opinie. Dziś krytycy przyznają, że dobrze wpasowujemy się w obecne trendy, kiedy największym powodzeniem cieszą się obiekty wielofunkcyjne, mogące spełniać różne oczekiwania turystów. Niewątpliwie sprzyja nam samo położenie Arłamowa oraz to wszystko, czym tu dysponujemy.

Obiekt ma standard czterogwiazdkowy. Pokoje urządzone nowocześnie, z pełnym wyposażeniem, także zróżnicowane kolorystycznie na poszczególnych kondygnacjach. Tu w dolnej partii budynku znajduje się pełnowymiarowy basen, do tego trzeba dodać zewnętrzny basen termalny, rozległy taras, wreszcie na trzech poziomach rozmieszczony został kompleks SPA & Wellness. Goście indywidualni, rodziny, jak i grupy biznesowe znajdą tu wiele usług i zabiegów, które pozwolą w pełni zregenerować oraz zrelaksować nie tylko ciało, ale i umysł. W sumie hotel tworzy znakomite miejsce do wypoczynku.

- Naszym sukcesem jest to, że udało się oddzielić poszczególne części składowe kompleksu tak, aby goście wypoczywający, korzystający z różnych aktywności i uczestnicy poszczególnych imprez nie przeszkadzali sobie. Obiekt jest pod tym względem przygotowany perfekcyjnie. Sprzyja temu rozległy teren– stwierdza Artur Trukawiński, dyrektor generalny Hotelu „Arłamów".

Oferta hotelowa kompleksu turystycznego  obejmuje: 213 pokoi w nowym hotelu oraz 41 pokoi w Rezydencji. W obu obiektach łącznie znajdzie się 20 apartamentów, w tym dwa prezydenckie. We wspomnianym historycznym apartamencie nr 52 w Rezydencji zachowany zostanie jego dawny wystrój, po dokonaniu renowacji.

Integralną częścią kompleksu pozostają wille myśliwskie w Trójcy, oddalone od Arłamowa o 12 km. Te cztery drewniane góralskie wille zbudowane zostały w latach 70., a teraz z wielkim kunsztem zmodernizowane przez cieśli z Podhala. Razem znajdują się w nich 44 miejsca noclegowe, w pokojach 1- i 2-osobowych oraz apartamentach.

W kompleksie znajdują się trzy restauracje, różniące się nie tylko wystrojem, ale także oferowanym menu. Ich specjalnością są potrawy z kuchni europejskiej i światowej, ale szczególnie z regionalnej kuchni polskiej i myśliwskiej. Ofertę gastronomiczną uzupełniają: kawiarnia, lobby bar, klub nocny oraz dwie klimatyczne, drewniane karczmy.

Luksus z rozszerzoną ofertą

O kompleksie turystycznym w Arłamowie już teraz można powiedzieć, że będzie produktem bardzo rozszerzonym i to w formie luksusowej. Wskazuje na to z jednej strony szeroka paleta proponowanych usług uzupełniających – atrakcyjnych, wysokiej jakości, z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń, innowacyjnych rozwiązań.

To obiekt świetnie wyposażony w zaplecze sportowo-rekreacyjne, gdzie warunki do treningów, rozgrywania meczów oraz odnowy biologicznej znajdą zarówno profesjonalne zespoły sportowe, jak i lubiący aktywny wypoczynek amatorzy. Jest tu np. hala sportowa z pełnowymiarowymi boiskami do piłki ręcznej, siatkowej i koszykówki, pełnowymiarowa hala tenisowa z kortami do tenisa ziemnego, squasha, siłownia, największa chyba w Polsce ściana wspinaczkowa, dwie strzelnice sportowe. A dodatkowo na zewnątrz – dwa korty tenisowe, pełnowymiarowe boisko piłkarskie oraz do rugby, stadnina koni z krytą ujeżdżalnią, pole golfowe, park linowy. W sezonie zimowym nadal czynny będzie kompleks narciarski zlokalizowany bezpośrednio przy hotelu, składający się z dwóch wyciągów orczykowych, trzech tras zjazdowych, trasy do narciarstwa biegowego, wypożyczalni sprzętu, szkoły narciarskiej oraz serwisu narciarskiego.

A jeszcze możliwa jest budowa za 3-4 lata sztucznie mrożonego toru saneczkowego, na którym będą mogli trenować i startować bobsleiści, saneczkarze oraz skeletoniści – jest gotowa koncepcja, projekt wstępnie zaakceptowany przez władze światowego bobsleja, decyzja ma zapaść w najbliższym czasie.
Wyjątkowo bogata i atrakcyjna jest oferta w strefie SPA & Wellness, gdzie znajduje się m.in.: 16 gabinetów zabiegowych, baseny, sauny i jacuzzi, bania ruska, groty lodowa i śnieżna, solarium, taras widokowy do leżakowania i kąpieli słonecznych.

Hotel ma szczególnie rozbudowaną ofertę dla najmłodszych turystów, w tym przedszkole hotelowe, Klub Juniora, plac zabaw, opiekę wykwalifikowanych animatorów.

Wielkim atutem jest posiadanie heliportu, a także własnego lotniska, oddalonego od Arłamowa o 14 km. Mogą na nim lądować i startować nie tylko awionetki, ale również duże samoloty pasażerskie.

Na tym tle nie dziwi posiadanie nowoczesnej elektrociepłowni, bowiem nie ma tu sieci elektrycznej, a potrzeby energetyczne takiego kompleksu są ogromne. Elektrociepłownia jest ekologiczna, wykorzystuje biomasę.

W praktyce paleta różnorodnych usług jest niemal nieograniczona, bo każde zapotrzebowanie ze strony grup lub turystów indywidualnych może być zrealizowane na miejscu, na rozległych terenach należących do kompleksu, a nawet w okolicach.

Turystyczny wabik regionu

Niewątpliwym atutom Arłamowa, wynikającym z położenia, oddalenia od miast, towarzyszą też pewne niedogodności wynikające z utrudnionej dostępności komunikacyjnej tego regionu. Jest to łagodzone w różny sposób, jak choćby przez wspomniane własne lotnisko. Także w odległości 100 km znajduje się międzynarodowe lotnisko Rzeszów - Jasionka, z którego zapewniany jest bezpośredni transfer. Region, a tym samym Arłamów, stanie się dostępniejszy po zakończeniu budowy autostrady A4.

Gospodarze kompleksu chcą w pełni wykorzystywać atrakcyjność turystyczną regionu, jego walory geograficzno-przyrodnicze i historyczno-kulturowe. Bezpośrednim zapleczem są Bieszczady, Beskid Niski, Pogórze Karpackie; to tereny do organizowania wspaniałych wycieczek pieszych, rowerowych, konnych i dla zmotoryzowanych. Zalew Soliński jest świetną propozycją dla żeglarzy i wędkarzy, Arboretum w Bolestraszycach przyciąga nie tylko botaników, do tego zamki w Łańcucie, Krasiczynie i Baranowie Sandomierskim, pięknie położony zabytkowy Przemyśl, sanktuarium Maryjne w Kalwarii Pacławskiej, skansen w Sanoku, szlak drewnianych cerkwi, czy nieodległy magiczny Lwów – mogą być celami kilkugodzinnych czy całodniowych wycieczek.

Arłamów przyciągnie turystów zagranicznych, np. uczestników konferencji, czy wydarzeń sportowych, w równym stopniu będą to również turyści z Ukrainy oraz innych krajów wschodnich, którzy zechcą tu wypoczywać w znakomitych warunkach. Stosunkowo łatwo tu dotrzeć drogą lotniczą albo przez przejścia graniczne w Medyce lub pobliskim Krościenku.

Produkt Arłamowa, z uwagi na swoją rozbudowaną strukturę, musi być adresowany do różnych rynków. - Zapełnienie tak dużego, wielofunkcyjnego kompleksu turystami jest zadaniem trudnym. Mamy świadomość, że promocję trzeba oprzeć na atrakcyjności całego regionu, potrzebna jest też współpraca z Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną. – mówi Wojciech Budzowski, dyrektor marketingu i sprzedaży. - W okresie od września do października będzie prowadzona szeroko kampania, będziemy uczestniczyli w targach turystycznych, już zaczęły się podróże studyjne dla przedstawicieli mediów i branży turystycznej.

Podkarpacie wciąż pozostaje regionem o małej liczbie turystów, chociaż różnorodnych atrakcji tu nie brakuje. Tylko że rzadko są wykorzystywane do tworzenia dobrych i dobrze skomercjalizowanych produktów turystycznych - takich lub podobnych do kompleksu w Arłamowie. Zdecydowanie poprawia się tu infrastruktura i przychodzi pora, aby turystyczne zasoby regionu zamieniać na pieniądze, przychody od turystów. W tym działaniu Arłamów wyznacza wysokie standardy.

Jan Wysokiński

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit