Zakłady lecznictwa, rehabilitacji, wellness i spa

Jantar cię uzdrowi

Pacjenci oddziału pooperacyjnego mogą liczyć na fachową i intensywnie prowadzoną wczesną rehabilitację pooperacyjną - tak ważną zwłaszcza po zabiegach ortopedycznych i neurochirurgicznych.

Słynące z Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu letnisko Jantar na Mierzei Wiślanej w gminie Stegna jest znane także z troski o zdrowie. Swą kondycję poprawiają tu Polacy, ale też coraz więcej jest Rosjan, Niemców i innych cudzoziemców. Jednym z głównych twórców tych usług jest Roman Gaik, prezes zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej „Jantarowe Wybrzeże” w gminie Stegna.

- Najpierw organizowaliśmy turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych - mówi prezes Roman Gaik. - Gdy powstały Kasy Chorych, utworzyliśmy w Jantarze Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Umowy były zawierane między NZOZ a Kasami, a potem z Narodowym Funduszem Zdrowia. Usługi się rozwijały. Powstał nowoczesny szpital.

Zaczęło się w latach 90. Wtedy to zrodziły się plany stworzenia nowoczesnego ośrodka na terenie, gdzie istniały ośrodki wypoczynkowe różnych zakładów pracy. W efekcie powstał Szpital Wielospecjalistyczny Jantar. Ten nowoczesny obiekt ochrony zdrowia położony jest w pięknym otoczeniu przyrodniczym - w pasie nadmorskim. Tamtejszy unikatowy, nadbałtycki mikroklimat tworzony przez lasy i naturalne ukształtowanie terenu sprawia, że miejscowość ta jest idealnym miejscem do leczenia, rehabilitacji i wypoczynku. Istnieją tu dogodne warunki do odzyskiwania sił i szybkiej rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych. W Szpitalu Jantar istnieją gabinety konsultacyjne: okulistyczny, ortopedyczny i neurochirurgiczny, urologiczny. Wyposażone są one w nowoczesny sprzęt do wielospecjalistycznej diagnostyki chorób. Zapewniają właściwą kwalifikację oraz przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego, jak i kontrolę pooperacyjną.

W Szpitalu Jantar znajduje się DESWL – jedyny w północnej Polsce, dwugłowicowy aparat do kruszenia kamieni w nerkach i moczowodach, charakteryzujący się wysoką skutecznością i niskim odsetkiem powikłań - czytamy na stronie internetowej www.szpitaljantar.pl/onas.html . „Zielony laser” w tamtejszej placówce to jedyne dostępne na Pomorzu, nowoczesne urządzenie do laseroterapii gruczołu krokowego. Blok Operacyjny to dwie doskonale wyposażone sale operacyjne z pełnym zapleczem anestezjologicznym oraz 4 stanowiska w sali wybudzeń. Do zabiegów chirurgii ortopedycznej szpital posiada aparat RTG operacyjny (Ramię C), mikroskop operacyjny, tor wizyjny do zabiegów endoskopowych – artroskopii stawów kolanowych, skokowych i barku. Jest też sala przystosowana do zabiegów okulistycznych z mikroskopem i laserem okulistycznym oraz zabiegów chirurgicznych, w tym endoskopowych.

Bezpieczeństwo przeprowadzania procedur medycznych zapewnione zostało dzięki nowoczesnej sterylizatorni, w której odbywa się dekontaminacja i dezynfekcja narzędzi chirurgicznych z użyciem myjki ultradźwiękowej. W większości przypadków stosowany jest sprzęt jednorazowego użytku oraz tylko jednorazowe obłożenia operacyjne, co również zwiększa bezpieczeństwo pacjentów. Dział Farmacji zapewnia wszelkie leki i materiały medyczne niezbędne do leczenia pacjentów oraz dostarcza nowoczesne indywidualnie dobrane implanty i wszczepy stosowane w zabiegach ortopedycznych, neurochirurgicznych i okulistycznych.

Laboratorium analityczne zapewnia całodobową możliwość diagnozowania i monitorowania stanu pacjentów po przeprowadzonych zabiegach operacyjnych.

Na oddziale szpitalnym istnieje sala intensywnego nadzoru pooperacyjnego, gdzie pacjenci po zabiegach operacyjnych znajdują się pod stałym nadzorem lekarza dyżurnego i personelu pielęgniarskiego. Sale chorych - to jedno- i dwuosobowe komfortowe pokoje, każdy z pełnym węzłem sanitarnym, telewizorem, podręczną lodówką, możliwością korzystania z Internetu. Szpital ściśle współpracuje z oddziałem rehabilitacyjnym, z doświadczonymi rehabilitantami pracującymi pod nadzorem ordynatora lek. med. Krzysztofa Weselaka. Pacjenci oddziału pooperacyjnego mogą liczyć na fachową i intensywnie prowadzoną wczesną rehabilitację pooperacyjną - tak ważną zwłaszcza po zabiegach ortopedycznych i neurochirurgicznych.

Warto wiedzieć, że z Mierzei Wiślanej rehabilitacja rozprzestrzenia się na inne regiony kraju. W Jantarze, oprócz Szpital Wielospecjalistycznego, istnieje też Oddział Rehabilitacji Stacjonarnej. W Wieżycy - Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej. Na południu kraju, w Kudowie Zdroju usługi świadczy Oddział Rehabilitacji Stacjonarnej.

Centrum zdrowia, rehabilitacji, jakie powstało w Jantarze, zostało przedstawione w ubiegłym roku uczestnikom międzynarodowych, XII Krynickich Spotkań Turystycznych, których głównym twórcą jest Lokalna Organizacja Turystyczna w Krynicy Morskiej. Otwarcie małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej sprzyjać będzie rozwojowi turystycznemu tego regionu.

- Istnienie nowoczesnego szpitala ma Mierzei Wiślanej, pozytywnie wpłynie na złagodzenie bezrobocia w powiecie Nowy Dwór Gdański - jednego z najwyższych w kraju. Niewątpliwie, duże znaczenie ma działalność Lokalnej Organizacji Turystycznej „Jantarowe Wybrzeże”. Obecnie liczy ona  około 70 członków - mówi Roman Gaik, jej prezes. LOT „Jantarowe Wybrzeże” ma w swej dyspozycji unikatowe,  miejsce w Polsce: ujście Wisły do Bałtyku, w miejscowości Mikoszewo, na granicy z Gdańskiem. To dodatkowy atut, który może być wykorzystany w promocji zarówno walorów zdrowotnych istniejących na Mierzei Wiślanej, jak też atrakcji turystycznych. Więcej wiadomości znajduje się na stronie www.lotstegna.pl

Kazimierz Netka

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit