7 Nowych Cudów Natury w naszym zasięgu

Tylko od nas zależy, czy się nam uda

Spotkanie z mediami. Od lewej prowadząca konferencję Jolanta Grus, dyrektor Biura Komunikacji POT; wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski; marszałek województwa  Jacek Protas; burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska; prezydent Bronisław Komorowski; prezes POT Rafał Szmytke i Jacek Pałkiewicz, podróżnik i ambasador Mazur w konkursie na nowych siedem cudów świata natury

Prezydencki apel w Giżycku

Nie możemy nie cofnąć się w tym miejscu pamięcią do lata tego roku, kiedy 16 lipca nad jeziorem Niegocin w Giżycku, po uroczystym otwarciu nowoczesnej Ekomariny, prezydent Bronisław Komorowski na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej wziął udział w spotkaniu z dziennikarzami a następnie głosował na Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Po zalogowaniu się za pośrednictwem internetowego kiosku POT na portal szwajcarskiej fundacji www.New7Wonders.com wybrał w formularzu Mazury na liście finalistów ubiegających się o tytuł najpiękniejszych miejsc na świecie. Swój głos oddał także wysyłając sms.

Prezydent wystosował też apel do rodaków i wszystkich głosujących, by poszli za jego przykładem. W głosowaniu, spotkaniu z żeglarzami w asyście kamer i mikrofonów programów informacyjnych, w największym porcie na Mazurach wzięli wraz z prezydentem udział  marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, wojewoda Marian Podziewski, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska oraz Jacek Pałkiewicz, podróżnik i ambasador Mazur w tym konkursie, który nakłonił jeszcze w ubiegłym roku ówczesnego marszałka Sejmu, a obecnego prezydenta do włączenia się w kampanię promocyjną Mazur.

Prezydent podkreślił wówczas, że powszechne głosowanie w konkursie to promocja Mazur, ale też promocja Polski. Sam zaś udział i zaangażowanie w poparcie naszego kandydata to „fajne i sensowne przedsięwzięcie”. Apelując o cenne głosy, które w finałowej partii mogą przesądzić o rezultacie rywalizacji argumentował, iż dla Polaków oczywiste jest, że Mazury „są czymś absolutnie wyjątkowym”, ale ważne też, by dowiedział się o tym także świat i aby widział Polskę „przez pryzmat wspaniałości tego daru niebios, jakim jest kraina tysiąca jezior”. Prezydent Komorowski, który z zamiłowania uprawia żeglarstwo, opisując walory jezior mazurskich wskazał na korzyści, jakie dla pozytywnego wizerunku Polski na świecie ma zachowany naturalny krajobraz, natura i przyroda w niewielkim stopniu zmieniona przez postęp cywilizacji. - Uważam, że stanowią  one najmocniejsze polskie pozycje, największą szansę - mówił.

Kronika wydarzeń

7 lipca 2007 szwajcarska fundacja „New7Wonders”, kończąc plebiscyt na 7 Nowych Architektonicznych Cudów Świata, ogłosiła nowy konkurs polegający na wybraniu 7 Nowych Cudów Natury. Do końca 2008 roku instytucje odpowiedzialne za turystykę w danym kraju zgłaszały swoje kandydatury do 7 kategorii. Polska Organizacja Turystyczna zgłosiła do konkursu 3 propozycje: Pustynię Błędowską, Puszczę Białowieską oraz Mazurskie Jeziora. Z całego świata zgłoszono 440 kandydatur. Od stycznia do lipca 2009 r. trwała kampania zmierzająca do wyłonienia finalistów konkursu. 9 lipca 2009 r. do półfinału zakwalifikowała się Puszcza Białowieska (w kategorii lasy i parki narodowe) oraz Mazurskie Jeziora (w kategorii krajobrazy i formacje polodowcowe). 21 lipca 2009 r. z grona 71 półfinalistów, na które głosowało najwięcej osób, specjalny Panel Ekspertów wybrał finalistów konkursu. W tym gronie znalazła się jedna polska kandydatura – Mazurskie Jeziora, które zostały uznane jednym z 5 najpiękniejszych miejsc w Europie oraz jednym z 28 najpiękniejszych miejsc na świecie. Mazury jako jedyne reprezentują w konkursie formację przyrodniczą – jeziora. Mazury weszły do finału z takimi takimi fenomenami natury jak: Morze Martwe, Wielki Kanion Kolorado, Anielski Wodospad w Wenezueli, Amazonka czy Kilimandżaro. W Europie konkurują z: Niemcami – Czarny Las, Włochami – Wezuwiusz, Włochami / Szwajcarią – Matterhorn / Cervino, Irlandią – Klify Moher.

16 lipca nad jeziorem Niegocin w Giżycku, po uroczystym otwarciu nowoczesnej Ekomariny, kandydaturę Mazur poparł prezydent Bronisław Komorowski, wystosowując zarazem apel do rodaków, aby poparli polskiego faworyta. 15 września Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła Światowym Dniem Głosowania na Wielką Krainę Jezior Mazurskich. 7 października akację Mazury Cud Natury poparł Benedykt XVI. „Papież otacza modlitwą wszystkich, którym leży na sercu dobro, piękno i sława Mazur - poinformowano w siedzibie Episkopatu Polski.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit