Nagradzajmy samorządy rozwijające turystykę rowerową

Pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej rozpoczął się ogólnopolski konkurs PTTK Gmina Przyjazna Rowerzystom 2018.

W tym roku organizowana jest już siódma edycja konkursu. Idea zapoczątkowana została w 2012 roku, który ustanowiony został przez PTTK Rokiem Turystyki Rowerowej. Zamierzeniem twórców i patronów przedsięwzięcia jest upowszechnianie bezpiecznych form uprawiania turystyki rowerowej oraz promowania jednostek samorządowych tworzących infrastrukturę odpowiednią dla ruchu rowerowego, popularyzowanie informacji o gminach, które w swoich planach i działaniach uwzględniły potrzeby rowerzystów, popularyzują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą rowerową infrastrukturę, uczestniczą aktywnie w imprezach i akcjach rowerowych, wydają przewodniki i mapy dla rowerzystów.

Gminy przystępujące do konkursu oceniane są w kilku kategoriach. Gmina wiejska, gmina miejska, gmina miejsko-wiejska i gmina miejska na prawach powiatu. Jurorzy będą brali pod uwagę między innymi zrealizowane inwestycje w latach 2017 i 2018, w tym długość utworzonych dróg, ścieżek rowerowych, oznakowanych szlaków i miejsc postojowych, działania w celu konserwacji i utrzymania istniejącej infrastruktury rowerowej, a także liczbę i rodzaj organizowanych imprez dla rowerzystów i sposób popularyzacji ruchu i turystyki rowerowej. Oprócz działań zrealizowanych należy podać plany działań na przyszłe lata.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie certyfikatów dla najlepszych gmin odbędzie się w podczas wrześniowych Międzynarodowych Targów Rowerowych Kielce Bike Expo. Oprócz certyfikatu upoważniającego do posługiwania się tytułem „Gmina przyjazna rowerzystom”, laureaci konkursu będą mieli możliwość promowania gmin podczas Kielce Bike Expo na stoisku „Rowerem przez Polskę”. W puli nagród znajdują się miedzy innymi firmowy rower ze wspomaganiem elektrycznym, który sprawdza się nawet na srogim mrozie; samoobsługowa stacja naprawy rowerów, taka, jakie instalowane są ekstremalnym terenie na przykład na najwyższej przejezdnej przełęczy na świecie Khardung La w Indiach; aplikacja 3D promująca oferowane przez gminę atrakcje dla rowerzystów.

Dzięki wprowadzeniu przez organizatorów konkursu osobnych kategorii dla gmin większych i zamożniejszych oraz dla tych niewielkich o skromniejszych możliwościach, wszystkie mają szansę na promocję i otrzymanie tytułu „Gminy Przyjaznej Rowerzystom”. Wśród laureatów poprzednich edycji znalazły się między innymi gminy Józefów, Piotrków Trybunalski, Malbork, Leszno, Tczew, Białystok, Murowana Goślina, Kołobrzeg, Kościan, Szklarska Poręba czy Kruszwica.

W gronie członków kapituły konkursu są przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Związku Powiatów Polskich oraz PTTK, organizatora konkursu.

Zgłoszenia do konkursu „Gmina przyjazna rowerzystom” przesyłać należy do 10 sierpnia na adres Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Zarząd Główny, 00-075 Warszawa ul. Senatorska 11, z dopiskiem Gmina Przyjazna Rowerom. Szczegółowych informacji na temat konkursu udziela Jolanta Śledzińska, sekretarz ZG PTTK ds. promocji i kontaktów zewnętrznych. Tel.: 22 826 57 35; e-mail: jsledzinska@pttk.pl

Kartę zgłoszenia można pobrać Tutaj

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit