Kampania Polskiej Organizacji Turystycznej

Budujący przykład współpracy kulturalnej Polski, Belgii i Francji

Replika historycznego instrumentu Pleyela, na której zagrał Tomasz Konieczny stanowi kopię fortepianu nr 9861, na którym Fryderyk Chopin wykonał koncert w 1843 roku

W europejskiej podróży żaglowca „Fryderyk Chopin” w kampanii promocyjnej Polski realizowanej przez Polską Organizację Turystyczną w ramach projektu „Promujmy Polskę Razem” tydzień pomiędzy 5 a 12 sierpnia upłynął pod znakiem wizyty w położonym na wybrzeżu Morza Północnego ostatnim w rejsie belgijskim porcie, a zarazem „królowej belgijskich kurortów” – Ostendzie.

Do Ostendy, wokół której rozciągają się jedne z najwspanialszych piaszczystych plaż Belgii, przybywa co roku tysiące turystów. Miejscowy port promowy (Port Ferry) pełni rolę naturalnego pomostu łączącego Wielką Brytanię z Belgią, Francją, Holandią czy Niemcami. W Ostendzie znajduje się Mur Atlantycki (Le Mur de l’Atlantique), w skład którego wchodzi sieć fascynujących podziemnych tuneli i liczne bunkry z okresu obydwu wojen światowych. Na północ od centrum miasta rozciąga się  Fort Napoleona, jedyny nienaruszony obiekt wchodzący w skład fortec napoleońskich rozsianych na terenie Europy.

Wśród międzynarodowego zgiełku i różnorodności języków mieszkańców miasta – flamandzkiego, walońskiego, francuskiego czy niemieckiego – 5 sierpnia w centrum zainteresowania pojawili się pływający ambasadorowie Polski. „Fryderyk Chopin” zacumował rzucając trap w Natiënkaai, przy terminalu pasażerskim.

W szacownym gronie VIP

Pierwszy dzień „Przystanku Ostenda” zdominowało celebrowane spotkanie w szacownym gronie osobistości zaproszonych przez Polską Organizację Turystyczną i Ambasadę RP w Królestwie Belgii. Wśród gości znaleźli się między innymi ambasador RP w Królestwie Belgii Sławomir Czarlewski, wicepremier rządu flamandzkiego, minister ds. administracji, władz lokalnych, integracji obywatelskiej i turystyki Geert Albert Bourgeois, konsul generalny RP w Belgii Jan Cibula, konsul honorowy RP we Flandrii (Gandawa) Jean-Marie de Baerdemaeker, konsul honorowy RP w Walonii (La Louviére) Philippe Godfroid, Jarosław Wałęsa, poseł do Parlamentu Europejskiego, a także przedstawiciele lokalnych władz. W rolę gospodarzy wieczoru wcielili się przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej - wiceprezes Bartłomiej Walas, dyrektor Departamentu Planowania Marketingowego Robert Kępiński, kierująca placówkami POIT w Brukseli i w Paryżu Dominika Szulc. Wśród akredytowanych dziennikarzy obecny był Krzysztof Turowski, zastępcy redaktora naczelnego TV Biznes, a w latach 1997-2005 dyrektora POIT w Brukseli. Honory domu pełnił kapitan żaglowca Andrzej Mendygrała.

Poznajemy Polskę

Goście i gospodarze, mieszkańcy Ostendy i złaknieni wciąż nowych doznań turyści wysłuchali koncertu fortepianowego Tomasza Koniecznego, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Królewskiego Konserwatorium w Brukseli. Obejrzeli też pokazy fajerwerków i podniebnego baletu na rejach członków Teatru Ruchu „Ocelot”. Czar wieczoru dopełnił pokaz tańczących do muzyki Fryderyka Chopina fontann.

Dni w Ostendzie wypełnione były pracami uniwersytetu polowego prowadzącego kursy o Polsce. Tematyka zajęć: pasja, młodość, muzyka, miłość, romantyzm, wolność, kreatywność. Ambasadorzy projektu przybliżali turystom i mieszkańcom Ostendy historię Polski, wybitne postaci polskiej kultury, sztuki i nauki, zachęcali do odwiedzenia polskich atrakcji turystycznych, prowadzili  otwarty dla publiczności kurs nauki poloneza. Gościnny pokład żaglowca witał gości. Atrapy fortepianów pokrywały się artystycznymi wariacjami inspirowanymi tematyką chopinowską. Na nadbrzeżu stanął „pomnik” Fryderyka Chopina wykonany  przez miejscowego artystę z ... muszelek. Wczesne godziny nocy rozjaśniały pokazy fajerwerków, tańczących fontann i baletu na rejach. Było jak zwykle twórczo, młodzieńczo, radośnie i na polską, chopinowską nutę. Dlatego wróćmy jeszcze do koncertu Tomasza Koniecznego.

Bartłomiej Walas, wiceprezes POT i Robert Kępiński, dyrektor Departamentu Planowania Marketingowego POT przez chwilę poczuli się jak wilki morskieLidia Piechota, Ambasador Polskiej Turystyki prowadząca dziennikarską obsługę rejsu POT  na pokładzie S/Y „Fryderyk Chopin” wzięła w pełen wdzięku, krzyżowy ogień pytań posła  do Parlamentu Europejskiego Jarosława Wałęsę

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit