Zmieniaj nawyki - nie klimat!

27 kwietnia, na warszawskich Polach Mokotowskich

1.-człowiek-roku1

Podczas tegorocznego festynu ekologicznego organizowanego w niedzielę, w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, stoisko Polskiej Organizacji Turystycznej zlokalizowane będzie w sektorze Edukacji Twórczej. Impreza rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 18.00.

Organizatorzy festynu z Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej, zdecydowali się podzielić w tym roku teren Pól Mokotowskich na sześć wyodrębnionych sektorów tematycznych. Ich nazwy tchną powagą oficjalnie urzędowego języka, nieco sztywną w odniesieniu do festynu rodzinnego. Sektor Ekspozycji Przyrodniczych, Sektor Świadomego Konsumenta, Sektor Recyklingu, Sektor Wymiany Informacji, Sektor Współpracy Społecznej. Nie należy się jednak uprzedzać. Doświadczenie uczestnika festynów ekologicznych z lat ubiegłych podpowiada, że szczytne cele edukacyjne związane z ochroną środowiska daje się doskonale połączyć z rozrywką dla dorosłych, atrakcjami dla dzieci, sprzedażą ekologicznych produktów, a także z bardzo wygodną formą pozbycia się starych urządzeń elektrycznych i wszelkich śmieci z metalu i szkła, za które, tej szczególnej niedzieli, otrzymamy w zamian żywą zieloną roślinę.

Do takiego pogodnego spojrzenia na ekologiczny festyn nakłaniali organizatorzy podczas konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli instytucji i firm wspierających, biorących udział i współorganizujących imprezę. W popularnym pubie Lolek, który wrósł kulturowo w ekosystem warszawskich Pól Mokotowskich, z dziennikarzami spotkali się Magda Hojecka, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Witold Gaziarz, rzecznik prasowy NFOŚiGW, Anna Malinowska, rzeczniczka prasowa dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Janusz Byszewski, prezes Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Grażyna Hoduj z Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Artur Dąbrowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Anna Mzyk z WFOŚiGW. Polską Organizację Turystyczną, partnera warszawskiego festynu na Polach Mokotowskich, reprezentowała Karolina Sawicka z Departamentu Współpracy Regionalnej POT. Konferencję prowadziła Grażyna Hodun, koordynatorka ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Ziemi.

Człowiek roku polskiej ekologii 2013

Konferencję otwierała uroczystość nadania tytułu „Człowiek roku polskiej ekologii 2013" przyznawanego z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi 2014. Kandydatów do tytułu zgłaszają pozarządowe organizacje ekologiczne, instytucje, lub osoby prywatne. „Człowiek roku to osoba, która w sposób ponadprzeciętny zasłużyła się dla ochrony środowiska, nie bacząc na trud prac podjętych dla dobra wspólnego" brzmi oficjalna formuła określająca cechy i dokonania osoby, którą kapituła wybiera z grona nominowanych. Symboliczną tarczę bojownika o zachowanie walorów środowiska naturalnego z rąk członka kapituły Andrzeja Kassenberga, prezesa Instytutu na rzecz Ekorozwoju – odebrał Krzysztof Smolnicki. Laureat zaangażowany jest w działania ruchu ekologicznego od 1986 roku. Między innymi inicjator działań dotyczących rozwoju ekoturystyki i ekoproduktu lokalnego w Dolinie Baryczy, współtwórca miejskiego ośrodka edukacji ekologicznej EkoCentrum we Wrocławiu, prowadzi Fundację EkoRozwoju, autor książek, producent i reżyser filmów ekologicznych, były redaktor naczelny magazynu ekologicznego „Kropla".

Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne EDEN

Wybierając się na warszawski festyn ekologiczny warto zaopatrzyć się w mapkę lokalizacji stoisk tematycznych, co bardzo ułatwia orientację. Bez trudu powinniśmy odnaleźć stoisko POT zlokalizowane w sektorze Edukacji Twórczej obok głównego punktu informacji, po sąsiedzku z pubem Merlin. Na stoisku POT prezentowane będą miejsca turystyczne nagradzane w konkursie Komisji Europejskiej na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne EDEN. Jeden z laureatów, Czaplinek, wyróżniony w kategorii „Turystyka Wodna", promował będzie atrakcje jeziora Drawskiego w osobnym, wydzielonym fragmencie stoiska. Uzupełnieniem oferty będą produkty turystyczne rekomendowane przez regionalne organizacje turystyczne. Podczas gdy dorośli decydowali będą o wyborze celu wypraw turystycznych, pociechy znajdą wiele frajdy biorąc udział w animacjach i konkursach ułatwiających lepsze zrozumienie idei ochrony środowiska. Obok stoiska Polskiej Organizacji Turystycznej znajdą się Instalacje Artystyczne „Galeria Klimatów" prowadzona przez Janusza Byszewskiego, artystę, wykładowcę, autora książek, założyciela Laboratorium Edukacji Twórczej w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. O krok dalej Kraina Małych Przyjaciół Recyklingu, w której dzieci brały będą udział w warsztatach edukacyjnych i artystycznych o klimacie, konkursach quizach i zabawach rodzinnych oraz lekcjach o istocie klimatu na naszej planecie. Kierując się do innych sektorów interesującą ofertę znajdziemy na stoiskach instytutów badawczych, Parków Narodowych i Lasów Państwowych, które rozdadzą w prezencie uczestnikom festynu 10 tys. sadzonek drzew leśnych. Co krok czekać będą okazje do degustacji, szczególnie obficie zapowiada się stół z darami Ziemi wystawiony przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, na którym znajdą się produkty tradycyjne polskie oraz z upraw i hodowli ekologicznych. Podobnie jak w ubiegłym roku, na stadionie Skry uruchomiony zostanie punkt odbioru elektroodpadów, opakowań z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła.

Najwygodniej, najrozsądniej, najpraktyczniej wybrać transport publiczny

W niedzielę 27 kwietnia najwłaściwszym wyborem środka lokomocji, którym dotrzemy w okolice Pól Mokotowskich, będzie transport publiczny. Na przykład ekologiczny pojazd szynowy. Tramwaje Warszawskie na tę okazję przygotowały skład w kolorze zielonym, którego wnętrza zaaranżowano zgodnie z przesłaniem Dnia Ziemi. Kasowniki w kształcie ptasich dziupli, miejsca do siedzenia pokryte korą. Ci, którzy wybiorą rower muszą być przygotowani, że w granicach parku poruszać się będą per pedes, do 18.00 obowiązywał będzie bowiem zakaz poruszania się jednośladami po alejkach. Organizatorzy podjęli tę decyzję po ubiegłorocznych wypadkach groźnych w skutkach potrąceń przez nieostrożnych cyklistów, których ofiarami były dzieci. Zdecydowanie odradzają też przyjazd samochodem. Okoliczne uliczki i parkingi będą tego dnia zamknięte, oddane wyłącznie do dyspozycji wystawców.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit