XOXO

Warto zwiedzić

Spacerkiem po Częstochowie

Kamienica Kupiecka, parki podjasnogórskie, Jasna Góra, Aleja Najświętszej Maryi Panny, zabytkowy Ratusz

Dla turystów, które zechcą poznać częstochowskie atrakcje proponujemy wybrane miejsca. Te bardziej znane i te mniej, a także kilka nowych.  Warto zostać w mieście na dłużej.

Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej, ul. św. Barbary 41, tel. 34/ 368 33 61

Zbiory Muzeum stanowią zabytki sztuki sakralnej z Częstochowy i okolic, powstałe w różnym czasie, mające wartość nie tylko artystyczną, ale także historyczną i kulturową. Wśród rzeźb  wyróżnić należy Matkę Bożą z Dzieciątkiem z ok. 1430 r., figury Chrystusa czy postacie świętych, takie jak: św. Marcin z Mstowa z ok. 1500 r., czy św. Joachim pięknej snycerki z połowy XVIII w. Kompozycje malarskie to w większości obrazy przedstawiające świętych bliskich polskiej duchowości religijnej. Ciekawą częścią zbiorów są numizmaty oraz medale wydawane z okazji różnych wydarzeń kościelnych i uroczystości religijnych stanowiące swoistą historię Kościoła.

Pawilony Wystawowe w Parku im. S. Staszica, tel. 34/ 360 56 33

Wybudowano je w 1909 roku w ramach organizowanej Krajowej Wystawy Przemysłu i Rolnictwa. Kompleks użytkowany przez Muzeum Częstochowskie składa się z Pawilonu Wystawowego zbudowanego na siedzibę Muzeum Higienicznego, Zagrody Włościańskiej i Pawilonu Przemysłu Ludowego, tzw. Spichlerza Polskiego.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Aleja Najświętszej Maryi Panny 45a, tel. 34/ 360 56 31 - replika kopalni górnictwa rud żelaza, utworzona w latach 1974-76 w podziemnych korytarzach do złudzenia przypominających prawdziwe wyrobiska kopalniane. W latach 70. wyposażona w sprzęt pochodzący z zamykanej kopalni „Szczekaczka”.

Wystawa stała „Dzieje Górnictwa Rud Żelaza”, zrealizowana w podziemnych korytarzach, stanowi w całości model najbardziej charakterystycznych dla kopalnictwa rud żelaza wyrobisk podziemnych w skali naturalnej.

Pawilon Wystawowy -  piętrowy gmach z dwiema salami i półpiętrem, przeznaczonymi na czasowe ekspozycje muzealne. Bryła budynku o charakterze eklektycznym ma zachowaną formę projektu pierwotnego.

Pawilon Etnograficzny - budynek parterowy o kształcie prostokąta. Wybudowany z kamienia wapiennego. Po remoncie budynku w obiekcie powstała sala wystawiennicza przeznaczona na potrzeby wystaw etnograficznych.

Zagroda Włościańska, ul. 7 Kamienic 4, tel. 34/ 360 56 33 - parterowy obiekt murowany z drewnianym poddaszem mieszkalnym, wykorzystywany jest na czasowe wystawy sztuki ludowej.

„Zodiak” - dawny Pawilon Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie, budynek modernistyczny o konstrukcji żelbetowej, zbudowany na planie koła, opięty wysmukłymi przyporami, nakryty półkolistą kopułą na tamburze z obiegającą galeryjką. W okresie międzywojennym zaadoptowany na obserwatorium astronomiczne. Obecnie znajduje się tu Multicentrum „Zodiak” - interaktywny świat zabawy i nauki dla dzieci i młodzieży. Duża różnorodność nowoczesnych urządzeń dydaktycznych sprawia, że nauka w Zodiaku staje się nie tylko interesująca, ale i przyjemna.

Muzeum Zdzisława Beksińskiego, Aleja Najświętszej Maryi Panny 64, tel. 34/ 324 55 81, www.galeria.czest.pl

Częstochowskie Muzeum Zdzisława Beksińskiego jest drugim w kraju miejscem kontaktu z oryginalną twórczością tego artysty. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie jest dysponentem obrazów Zdzisława Beksińskiego, przekazanych do stałej ekspozycji przez ich właścicieli – kolekcjonerów sztuki z Paryża – Annę i Piotra Dmochowskich. Kolekcję obejmującą kilkanaście dzieł można oglądać w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni wystawowej.

Ratusz Miejski, Aleja Najświętszej Maryi Panny 45, tel. 34/ 366 80 50.

Wystawy stałe:

- Dzieje Miasta Częstochowy: od pradziejów do końca XVIII wieku. Lata utraty i odzyskiwania niepodległości 1793-1921.
-  Częstochowianie. Mieszkańcy miasta na fotografii w latach 1845-1918.
- Kweclich, Sętowski, Michalik, Bulik... - kolekcja obrazów współczesnych malarzy częstochowskich.
- Spacer po dawnej i współczesnej Częstochowie - stare i nowe fotografie miasta na wieży ratuszowej
Rezerwat Archeologiczny
- ul. Łukasińskiego 20 (dzielnica Raków), tel. 34/ 323 19 51

Tu, w oddziale Muzeum Częstochowskiego, mieści się jedyne w Polsce, pochodzące z wczesnej fazy okresu halsztackiego (750-550r. p.n.e.) cmentarzysko kultury łużyckiej. Znajduje się tu 66 grobów obrządku pogrzebowego szkieletowego i ciałopalnego, w układzie rzędowym, po raz pierwszy odkrytym w Polsce. Ekspozycji stanowisk archeologicznych towarzyszy wystawa prezentująca kulturę materialną, społeczną i duchową ludności kultury łużyckiej w Polsce.

Galeria Malarstwa i Rzeźby, ul. Katedralna 8, tel. 34/ 324 99 93

Mieści się w zabytkowej, dwupiętrowej kamienicy mieszczańskiej z pocz. XX wieku. Wewnątrz zachowane i odrestaurowane polichromie ścienne i sufitowe, stiuki oraz zabytkowe piece. W Galerii prezentowane są cztery stałe ekspozycje:

Sztuka okresu Młodej Polski
Sztuka Częstochowy XIX i 1. połowy XX wieku
Polska sztuka nowoczesna i awangardowa
Urodziłem się w Częstochowie – kolekcja obrazów Jerzego Dudy-Gracza

Dom Poezji. Muzeum Haliny Poświatowskiej, ul. Jasnogórska 23, tel. 34/ 368 16 17

W domu rodzinnym Haliny Poświatowskiej Muzeum Częstochowskie urządziło Dom Poezji, będący muzealną ekspozycją pamięci po tej wybitnej poetce, a także miejscem spotkań pisarzy, poetów i tych wszystkich osób, którym nie jest obojętna literatura i sztuka. Kustoszem muzeum jest brat poetki.

Muzeum Produkcji Zapałek, ul. Ogrodowa 68, tel./fax 34/ 365 12 69

Pracująca zabytkowa linia technologiczna z lat 30. ubiegłego stulecia, w połączeniu z zabudowaniami fabrycznymi z XIX wieku, czyni Muzeum unikatem na skalę europejską. Częstochowskie Muzeum jest bowiem jedyną tego typu placówką w Europie. Muzeum Produkcji Zapałek działa w czynnym, powstałym w 1882 roku zakładzie, co pozwala zwiedzającym na wędrówkę w czasie oraz przeniesienie się w rzeczywistość międzywojennego przemysłu poruszanego parą. Główną atrakcją jest zwiedzanie pracującego zabytkowego parku maszynowego oraz możliwość zapoznania się z niezwykle ciekawym procesem powstawania zapałek.

Galeria Sztuki Odlewniczej im. prof. Wacława Sakwy, Aleja Armii Krajowej 19, tel. 34/ 325 07 47

Galeria gromadzi odlewy artystyczne i dekoracyjne: historyczne i współczesne. Najcenniejszym eksponatem jest spiżowy dzwon gotycki „Maria” odlany w 1482 roku. Najstarszymi w kolekcji są chińskie i indyjskie naczynia do spalania kadzideł i wonności, dzwoneczki kultowe i pasterskie, posążki bóstw. W zbiorach znajduje się również rzeźba portretowa i rzeźba gabinetowa. Liczną grupę stanowią medale. Wystawiane dzieła prezentują zarówno dorobek twórczy rzeźbiarzy, jak również mistrzowskie opanowanie różnorodnych technik odlewniczych.

Planetarium Astronomiczne Akademii im. Jana Długosza, Aleja Armii Krajowej 13/15, tel. 34/ 36149 18 wew. 298, 299

W Częstochowie można oglądać także nocne obrazy nieba w jednym z najnowocześ­niejszych w Polsce, choć niewielkim, planetarium astronomicznym. Projektor Digistar III potrafi wyświetlać trójwymiarowe obrazy fragmentów nieba statycznie i w ruchu. Seanse w planetarium umieszczonym na dachu Instytutu Fizyki częstochowskiej Akademii może jednocześnie oglądać około 40 osób, seans trwa około 1 godziny.

Zachęta w Częstochowie – Konduktorownia, ul. Piłsudskiego 34/36, tel. 501 05 22 80

W dawnej, pięknie odrestaurowanej konduktorowni dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej mieści się Galeria Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Poprzez licznie organizowane wystawy, koncerty, warsztaty i prelekcje tematyczne jest miejscem prezentacji i promocji sztuki współczesnej.

Muzeum Wyobraźni Tomka Sętowskiego, ul. Oławska 2, tel. 34/ 366 66 28

Galeria autorska Juliusza Sętowskiego, którą sam nazwał „Muzeum Wyobraźni”. Jej wnętrza przypominają krajobrazy znane z jego płócien. Tworząc klimat galerii, autor chciał, by widz mógł poczuć się jak bohater jego obrazów.

NOWE ATRAKCJE CZĘSTOCHOWY

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, ul. Jagiellońska 67/71, tel. 34/ 365 19 82

Największa na świecie kolekcja monet i medali z wizerunkiem Jana Pawła II licząca ponad 5.500 eksponatów. W zbiorach m.in.: niezwykle rzadka moneta z Haiti, będąca rarytasem na rynku numizmatycznym, monety z napisem „próba”, monety kilogramowe, wykonane we wszystkich kruszcach, monety zdobione kryształami Swarovskiego, jedyne egzemplarze monet i modeli autorskich, wykonane w gipsie i metalu.

Park Miniatur Złota Góra, ul. Wapienna 8a, tel. 661 577 707

Park Miniatur Złota Góra mieści się w malowniczej scenerii Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie dawnego kamieniołomu, na tle krasowych ścian kanionu na Złotej Górze w Częstochowie. Na powierzchni 3,8 ha znajduje się 17 miniatur najpiękniejszych obiektów sakralnych, m.in.: Bazylika Niepokalanego Poczęcia w Lourdes, Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, Katedra św. Jakuba Większego w Santiago de Compostela, Bazylika św. Franciszka w Asyżu, Bazylika św. Jana Na Lateranie w Rzymie, Dom Maryi Panny w Efezie, Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mariazell, sanktuaria w Montserrat, Medjugorie, Ostra brama w Wilnie, Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Świątynia Grobu Pańskiego w Jerozolimie  i inne.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit