CIT w Piskim Domu Kultury

Ster na Pisz

Placówka posiada w ciągłej sprzedaży pełen wybór literatury turystycznej (także w wersjach obcych), w tym map niezbędnych dla turystyki pieszej (GPS), rowerowej i wodnej. Nie brakuje materiałów informacyjnych o całym regionie, dostarczanych przez Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizacje Turystyczną.

Pod hasłem „Ster na Pisz” odbywają się doroczne dni miasta, a także Festiwal Białego Misia. Od rozmówczyni dowiadujemy się, że pomysł tej nazwy pochodzi od popularnej piosenki „Biały Miś” napisanej dla niej przez jej męża – Mirosława Górskiego. Biały Miś jest maskotką Pisza. Także dzieci z zespołu tanecznego przy Piskim Ośrodku Kultury, przebrane za białe misie, reklamują w sezonie turystycznym atrakcje miasta nad Pisą i jeziorem Roś. Dużą atrakcją lata był koncert Krzysztofa Pendereckiego w miejscowym kościele katolickim.

Wysiłkiem władz samorządowych, z oddanym turystyce burmistrzem Pisza – Janem Malickim na czele, ukazało się kilka publikacji promujących miasto w różnych wersjach językowych. Dobrze układa się współpraca z centrami „it” we wszystkich gminach powiatu, tj. w Rucianem-Nidzie, Orzyszu i Białej Piskiej. Cieszy fakt przywrócenia połączeń kolejowych z Olsztynem i zapowiadanych z Ełkiem, co stało się także wysiłkiem samorządu popartego przez branżę turystyczną.

Miły sąsiad - LOT „Mazury Południowe”

Do rozmowy z Marią Górską włącza się Barbara Wyłudek, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej „Mazury Południowe”, która przejściowo dzieli lokal z Centrum „it”. - Centrum „it” jest w pewnym sensie naszym starszym bratem, nie wyobrażamy sobie działań bez ścisłej współpracy – mówi. Choć najmłodszy mazurski LOT powstał dopiero w marcu, a biuro otwarto w czerwcu 2008 r., to już można poszczycić się konkretnymi osiągnięciami. Zgromadzono 21 członków. Obok samorządów gmin i powiatu piskiego są to przede wszystkim obiekty noclegowe. - Na naszym terenie nie ma lokalnych touroperatorów turystyki przyjazdowej, i to jest też zadanie dla LOT – mówi dyrektor Wyłudek informując, że LOT wydał już informator i mapę powiatu, przygotował ekspozycję powiatu na targi Tour Salon. Najwięcej czasu zajęły jednak formalności, w tym żmudne procedury rejestracyjne. Na razie LOT pracuje w dwuosobowej obsadzie etatowej (dyrektor, główny księgowy). Sytuacja ta powinna zmienić się w najbliższym czasie.
(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit