Centrum Informacji Turystycznej w Stargardzie Szczecińskim

Klejnot Pomorza

Turystyka sentymentalna

Wśród odwiedzających Stargard turystów przeważają jednodniowi. Część stanowią mieszkańcy odległego o 25 km Szczecina. Stargard jest dla nich atrakcją - tej klasy zabytków architektury średniowiecznej co w Stargardzie, w Szczecinie nie zobaczą. Poza tym szczecinianom łatwiej niż kiedyś tu dojechać, bo od kilku lat oba miasta łączy nowa, omijająca miejscowości droga, z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami.

W gronie cudzoziemców dominują obywatele Niemiec. Jeszcze przed paroma laty przyjeżdżali zazwyczaj w grupach zorganizowanych, teraz dominują wśród nich turyści indywidualni. Wielu z nich przyjeżdża tu z sentymentu, na kilka dni, by odwiedzić rodzinne strony w Stargardzie i okolicach, lub miejsca, gdzie mieszkali ich rodzice.

- Wtedy pomagamy odszukać ulicę, gdzie ktoś kiedyś mieszkał, albo miejscowość, doradzamy też jak tam dojechać - mówi  Ewa Podhajska - Okazuje się, że starsi ludzie bywają bardzo wdzięczni, czasem otrzymujemy od nich listy lub e-maile z podziękowaniami za radę.

Wśród odwiedzających CIT sporo jest też Skandynawów. Ponadto bywają tu też Francuzi Hiszpanie, Amerykanie, Japończycy i Kanadyjczycy.

Unikalna Brama Młyńska

Trudno powiedzieć dlaczego, ale Stargard, choć na to nie zasługuje, jest raczej mało znany w Polsce.

- To ciekawe, że Niemcy, którzy do nas trafiają, z reguły dobrze wiedzą, czego chcą i szukają, zaś Polacy niekoniecznie - zastanawia się Ewa Podhajska.

- Ale gdy turyści, zwłaszcza z pewną wrażliwością architektoniczną, już poznają miasto, wielu z nich nie może się wręcz nadziwić, że są u nas tak piękne miejsca i zabytki takiej rangi - dodaje Bożena Kuszela z Towarzystwa Przyjaciół Stargardu. - Kilka razy zdarzało mi się słyszeć opinie krakowian, że jeśli chodzi o jakość zabytków, to śmiało możemy się porównywać z Krakowem.

Warto wiedzieć, że zdaniem wielu historyków architektury tutejsza kolegiata jest najpiękniejszym gotyckim ceglanym kościołem w Polsce, wzorowali się na niej budowniczowie kościołów w dziesiątkach miast w Niemczech i Danii. Zachował się też zespół murów miejskich z basztami i unikalną Bramą Młyńską, która stoi „okrakiem” na rzece, tworząc tunel. Nie wjeżdżało się nią do miasta, lecz wpływało. Podobnego obiektu nie ma w Polsce. We wrześniu stargardzka kolegiata i obwarowania decyzją prezydenta RP zostały wpisane na prestiżową listę „Pomników Historii”".

Mało kto wie, że właśnie w Stargardzie stoi wysoki na prawie 4 metry krzyż pokutny największy w Polsce i drugi na świece oraz że miasto obiegają, podobnie jak w Krakowie, urokliwe planty.

„Strzałem w dziesiątkę” okazał się wytyczony z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu szlak miejski Klejnot Pomorza. Jest długi na 3 km, prowadzi do najciekawszych zabytków miasta i oznakowany zgodnie z międzynarodowymi standardami, a przy poszczególnych obiektach stoją tablice informacyjne. Trasa ma kształt zbliżony do koła, co jest wygodne dla turystów, którzy mogą rozpocząć spacer w dowolnym miejscu. W Centrum Informacji Turystycznej można nabyć dokładny plan szlaku z jego opisem. Precyzyjne wiadomości o szlaku można również znaleźć na witrynie internetowej placówki.

CIT otwarty jest w poniedziałki w godz. 10.00-16.00, od wtorku do piątku – w godz. 9.00-18.00, a w soboty od 9.00-15.00. W sezonie pracuje także w święta i w niedziele w godz. 10.00-14.00.

Michał Rembas

Centrum Informacji Turystycznej

Rynek Staromiejski 4, 71-110 Stargard Szczeciński

tel.: 91/ 578-54-66, e-mail: startur@wp.pl

witryna: http://www.cit.stargard.com.pl


 


Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit