Turecki (turkowski) patent
Informacja turystyczna w Muzeum to dogodna lokalizacja

Bartosz Stachowiak, dyrektor Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku chwali się punktem „it” zlokalizowanym w gościnnych progach tej placówki kultury, a powstałym z inicjatywy władz miasta i samego Muzeum. Decyzja była przemyślana, bowiem Muzeum ma coraz silniejsze więzi z turystyką.
Z tej też racji podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2012 w Poznaniu ekspozycja Muzeum znalazła się w stoisku wielkopolskim, w podstoisku miasta Turek, a nie w - zacnym skądinąd - gronie wielkopolskich muzeów. Pracownicy „it” przywieźli ze sobą ciekawe materiały promocyjne o Muzeum i o obiektach sakralnych powiatu (konsekwentnie wydawana seria broszur promocyjnych).
Punkt „it” i Muzeum to placówki na swój sposób komplementarne. Liczne osoby, które udają się do Muzeum nie omijają informacji turystycznej. Z kolei klienci punktu „it” bardzo często dają się skusić ciekawą wystawienniczą i poza wystawienniczą ofertą Muzeum, którego ekspozycja rozbudza zainteresowanie regionem.
Sama nazwa placówki muzealnej, choć słusznie nawiązuje do tkackich tradycji Turku (nie Turka!) nie oddaje w pełni charakteru tej instytucji, która ma profil wielodziałowy. Znajdują się tam zbiory etnograficzne, archeologiczne, dzieła sztuki, w tym sławnego artysty Józefa Mehoffera, m.in. szkice oraz kartony (projekty) do polichromii i witraży, których odwzorowania można podziwiać w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Miasto i Muzeum nawiązały już współpracę z innymi miastami związanymi z tym wybitnym przedstawicielem sztuki Młodej Polski. To choćby: Poznań, Kraków, Toruń. Współpraca ta dobrze służy promocji.
(jpp)