Dobra aplikacja dała unijne pieniądze na otwarcie placówki „it” w Goleniowie

Co łączy Dom Kultury z informacją turystyczną

Armatnie kule i postrzelany herb

Od dwóch lat pamiątki z dawnego Goleniowa wystawione są w oddalonym o kilkaset metrów od bramy tzw. Żółtym Domku, przy ulicy Pocztowej, gdzie mieści się  Ośrodek Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej. Ale w bramie pozostało kilka eksponatów, w tym armatnie kule z czasów napoleońskich i postrzelany w 1945 roku przez sowieckich żołnierzy herb miasta. Jest też wystawa zdjęć Goleniowa. Materiały promocyjne o mieście są dostępne w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim.

Na miejscu można też zasięgnąć informacji o imprezach kulturalnych i artystycznych. Od wielu lat Goleniowski Dom Kultury ściśle współpracuje z Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieszczącej się na szczecińskim zamku, klienci „it” w Goleniowie mają dostęp do przygotowanej przez „Zamek” oferty kulturalnej w regionie i w kraju.

Dobrze pokazane, w połowie sprzedane

Znaczna część klientów goleniowskiej „it” to niemieccy rowerzyści, którzy  okrążając Zalew Szczeciński odbijają z trasy do Goleniowa. Wśród odwiedzających miasto i okolice nie brak też dawnych mieszkańców sprzed 1945 roku, którzy przyjeżdżają odwiedzić rodzinne strony.

Wręcz wzorowo prezentuje się aktualizowany na bieżąco Goleniowski Portal Turystyczny http://turystyka.goleniow.pl. Obok podstawowych informacji o mieście i jego historii znajdziemy tu m.in. „niezbędnik turysty”, z telefonami i adresami aptek, szpitala, weterynarzy, Urzędu Miasta, poczty, banków i bankomatów. Na witrynie są też  szczegółowe informacje dotyczące sklepów, lokali gastronomicznych, noclegów, repertuar kin i kalendarz imprez kulturalnych. Nie zabrakło szczegółowych opisów szlaków pieszych i rowerowych (z możliwością ściągnięcia dokładnych mapy i planów) oraz dziesiątek innych praktycznych informacji, jak np. adres biura rzeczy znalezionych czy  zakładów fotograficznych.

Szlaki sentymentalne

Właśnie spod Bramy Wolińskiej rozpoczyna się kilka szlaków rowerowych oraz popularny Miejski Szlak Turystyczny, zwany też „szlakiem niebieskich stóp”.

Jego nazwa wzięła się stąd, że licząca trzy kilometry trasa oznakowana jest wymalowanymi na chodnikach niebieskimi stopami (znaki odnawiane są każdej wiosny). Podczas około dwugodzinnego spaceru turyści zdążą obejrzeć najciekawsze zabytki miasta, w tym mury miejskie nad Iną, z basztami i wieżami obronnymi, ciekawy gotycki kościół św. Katarzyny, piękny ryglowy spichlerz „w kratę” z XVI wieku. Na szlaku jest też najnowsza atrakcję miasta: odkrywka archeologiczna sprzed sześciu lat, gdy przy ulicy Konopnickiej odkopano fundamenty dwóch kościołów: średniowiecznego i z XVIII wieku. Odwiedzający miasto dawni mieszkańcy Goleniowa często palą tu świeczki.

Przez miasto i okolicę wiodą aż trzy szlaki „sentymentalne” o długości 7.5, 13 i 48 kilometrów. Wiodą one m.in. przez dawne cmentarze, wiejskie kościoły, parki i pałace. Jest też coś dla kajakarzy - przepływająca przez Goleniów Ina jest atrakcyjnym szlakiem kajakowym, biegnący podmokłymi łąkami odcinek od miasta do ujścia rzeki to raj ptactwa wodnego. Sprzęt można wypożyczyć w miejscowym ośrodku sportu i rekreacji.

Godziny otwarcia: „it” pracuje przez cały rok. Od  1 maja do 30 września czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 do 18.00, zaś w soboty od godziny 10.00 do 15.00. W pozostałych miesiącach Informacja Turystyczna jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-17.00.

Michał Rembas

Centrum Informacji Turystycznej
Plac Bramy Wolińskiej 1, 72-100 Goleniów
tel.: +48 91/ 418-95-90, fax: +48 91/ 418-95-90
e-mail: cit@turystyka.goleniow.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit