Dolnośląskie

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Muzeum Papiernictwa

Mające swą siedzibę w zabytkowym młynie papierniczym z 1605 r., Muzeum jest gestorem jedynego w Polsce i jednego z nielicznych w Europie oryginalnego obiektu mającego wielką wartość historyczną, a zarazem będącego walorem turystycznym o unikalnej skali i atrakcyjności turystycznej.

Swą wyjątkowość i piękno zawdzięcza niezwykłej dbałości papierników z trzech rodów (Kretschmerów, Hellerów i Wiehrów), którzy przez ponad 3 stulecia prowadzili w tym miejscu czerpalnię. Duszniccy papiernicy byli pionierami w zakresie stosowania nowatorskich metod produkcji.

Muzeum otwarto w 1968 roku. i jest jedyną w Polsce instytucją zajmującą się szeroko pojętą tematyką papiernictwa. W dawnych pomieszczeniach mieszkalnych i produkcyjnych utworzono ekspozycje prezentujące dzieje papiernictwa na Śląsku, w Polsce i na świecie oraz wprowadzono pokazową produkcję papieru według dawnej techniki. Zgromadzono tu zbiory świadczące o chlubnej przeszłości dusznickiego młyna papierniczego, pozwalające prowadzić badania dziejów papiernictwa.

Budynek papierni, dzięki swym walorom architektonicznym, jest jednym z najciekawszych obiektów na terenie Polski, zaliczanym do najbardziej charakterystycznych zabytków Dolnego Śląska. Jego piękno świadczące o bogactwie i umiłowaniu estetyki przez dusznickich papierników jest magnesem dla dziesiątek tysięcy turystów z całego świata, którzy przybywają tu, by obejrzeć przepiękny zabytek techniki – jeden z najbardziej znanych młynów papierniczych na świecie, a od kilku lat (dzięki wprowadzaniu przez Muzeum kolejnych form działalności edukacyjnej) także po to, by według prastarej techniki własnoręcznie wykonać arkusze papieru.

W Muzeum znajdują się ekspozycje stałe dotyczące historii papiernictwa na świecie, w Polsce i na Dolnym Śląsku. Od chwili powstania do połowy 2009 r. zorganizowano w nim ponad 70 wystaw czasowych. Zarówno wystawy stałe, jak i czasowe oraz wędrujące popularyzują unikalny obiekt wpływając na liczbę osób odwiedzających młyn papierniczy. Od 1968 r. do połowy 2009 r. papiernię zwiedziło już blisko 2 mln osób. W ostatnich latach liczba zwiedzających zbliża się do 70 tys. rocznie, stawiając Muzeum w gronie najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit