WYRÓŻNIENIA - Lubuskie

Lubuski Szlak Wina i Miodu

Lubuski Szlak Wina i Miodu

Pszczelarze i winiarze z województwa lubuskiego zaplanowali pierwszy w kraju szlak wina i miodu. Na szlaku – zatrzymując się na 14 przystankach, można zwiedzać winnice i obiekty, degustować „boskie trunki”, smakować pszczelarskie wyroby, nocować i cieszyć się życiem.

Ideą przewodnią szlaku jest promocja regionu lubuskiego i jego produktów tradycyjnych, takich jak wino, miód pszczeli oraz miód pitny, wpisanych na listę prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa, pokazanie potencjału województwa i jego zasobów związanych z wytwarzaniem tych produktów.

Na 14 przystanków szlaku składają się: Winnica Cantina w Mozowie, Winnica Kinga w Starej Wsi, Winnica na Leśnej Polanie w Proczkach, Winnica Miłosz w Łazach, Winnica Julia w Starym Kisielinie, Muzeum Etnograficzne w Ochli, Muzeum Wina w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, winne wzgórza w Zielonej Górze, rodzinna firma D.M.S. Nocoń w Świdnicy k. Zielonej Góry, Lubuskie Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku, Winnice w Paradyżu, Skansen Pszczelarski w Pszczewie, gospodarstwo Miody nadnoteckie w Gralewie oraz Pałac i winnice w Mierzęcinie.

Historia tradycji winiarskich w województwie lubuskim jest długa. Produkcja wina ma przeszło 800 lat tradycji, a udokumentowane bartnictwo sięga korzeniami do XVI wieku. Zachowało się wiele zabytków związanych z winiarstwem i bartnictwem. Także w okresie powojennym to tu była największa w kraju wytwórnia win i najwięcej winnic, a już w latach sześćdziesiątych utworzono dział winiarski w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Kilkanaście lat później powstały skanseny gromadzące zabytki kultury wiejskiej. Jest co w nich oglądać. Obcowanie z historią i porównanie z dniem dzisiejszym to doskonałe połączenie tradycji i teraźniejszości lubuskiego winiarstwa i pszczelarstwa.

W 2002 roku rozpoczął się w okolicach Zielonej Góry renesans uprawy winorośli i produkcji wina gronowego oraz równolegle powstawały specjalistyczne gospodarstwa pszczelarskie. Nasz kraj, po wejściu do UE zaczął się szczycić zdrowymi artykułami rolniczymi – także miodami, a polskie miody pitne mogą już stosować oznaczenie Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności. W Polsce rośnie spożycie wina i modna staje się tzw. enoturystyka. Utworzenie szlaku jest więc odpowiedzią na ten nowy styl podróżowania.

Najważniejszą atrakcją są degustacje win i miodów oraz prezentacje przygotowane przez właścicieli przybliżające zasady ich serwowania i produkcji, które odbywają się w specjalnych miejscach w winnicy, lub także w piwnicach. Dodatkową atrakcją są krajobrazy, szlak przebiega bowiem zarówno po malowniczych wzniesieniach Wału Zielonogórskiego, Pradoliny Odry, jak też prze tereny leśne i krainę jezior polodowcowych. Po drodze spotykamy szereg ciekawych zabytków, interesujące muzea oraz skanseny, także prywatne. Rodzynkami w tym krajobrazie są winnice i  pasieki. Niektóre miejsca nazywane są nawet „małą Toskanią”.

Bogaty, całoroczny, kalendarz imprez cyklicznych zachęca do odwiedzin regionu w każdym miesiącu roku. W regionie zielonogórskim, odbywają się już wszystkie typowe wydarzenia,  jakie mają miejsce w ciągu roku w innych europejskich terenach winiarskich. Od wiosennej próby wina, przez letnie tygodnie otwartych winnic, winobranie i jesienne święto młodego wina. Organizowane są także jarmarki i święta miejscowości, gdzie na lokalnych festynach można również spotkać producentów wina i miodu.

Grupa docelowa produktu to pełne spektrum wiekowe. Od dzieci i młodzieży (jarmarki, festyny, muzea i pasieki), po osoby pełnoletnie (degustacje wina). Właściciele winnic są przygotowani na przyjęcie całych rodzin, gdyż w czasie konsumpcji wina osobą małoletnim proponują spożycie np. winogron deserowych i mają zorganizowane miejsca do zabaw, z huśtawkami i innymi atrakcjami.

Właściciel produktu:

Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie

Stary Rynek 1, 65-076 Zielona Góra

Tel.: 722-165-080

www.winiarze.zgora.pl

winiarze@winiarze.zgora.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit