Banner 275x550 2

Podkarpackie

„Garncarski Szlak”

Medynia Głogowska, Medynia Łańcucka, Pogwizdów i Zalesie. 30-kilometrowa trasa turystyczna, prowadząca przez miejscowości tworzące niegdyś jeden z największych w Polsce, niezwykle prężny ośrodek garncarski.

    Trasa prowadzi do miejsc, gdzie w zaciszu warsztatów garncarze toczą na kołach garnki, na półkach pod powałami suszą się pękate, gliniane dzbany, dymią tradycyjne piece wypełnione po brzegi ceramiką. To Zagroda Garncarska, w której skład wchodzą XIX-wieczne budynki mieszkalne, stała ekspozycja ceramiki z XIX i XX w., wiata z rusztem i siedziskami oraz sklepik z pamiątkami. W okresie wakacyjnym organizowane są tutaj warsztaty garncarskie, a przez cały rok zajęcia dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. To również doskonałe miejsce do prowadzenia zajęć ergoterapii (terapii pracą).

    Gości zapraszają: Galeria Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal utworzona w rodzinnym domu artystki, z imponującą kolekcją jej prac oraz płaskorzeźbami, glinianymi zabawkami, gwizdkami i dzwonkami w stylu tradycyjnego garncarstwa medyńskiego; tradycyjne pracownie garncarskie, w których można „podejrzeć” mistrzów tej sztuki przy pracy; pracownie artystyczne – galerie rzeźby w drewnie Jana Grabarza i Jacka Golca oraz malarską Janiny Jurek. Koniecznie trzeba zobaczyć Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Medyni Głogowskiej, którego ściany prezbiterium, chór, ambonę i stacje Drogi Krzyżowej zdobi mozaika ceramiczna, wykonana przez miejscowych garncarzy; w pobliżu stare budynki plebanii i wikarówki oraz ogród ze starodrzewem; charakterystyczne dla miejscowego pejzażu kapliczki z ceramicznymi wizerunkami świętych, o których legendy czy prawdziwe opowieści snują woźnice, garncarze czy gospodarze.

    Trasa pełna jest uroczych zakątków, jak stary cmentarz w Medyni Głogowskiej z okazałym grobowcem rodziny Łokietków; siedem zielonych, śródleśnych stawów pełnych niespodzianek – a to z żereniami bobrów, a to z możliwością wysłuchania koncertów w łodziach czy odbycia meczy kajakowych; pagórki, z których roztacza się widok na dolinę Wisłoka i panoramę okolicznych miast: Rzeszowa, Łańcuta, Sokołowa.

    Na turystów czekają wiaty przystankowe wyposażone w miejsca do odpoczynku i ruszt do grillowania, wypożyczalnia rowerów, bryczek i sań, kawiarenka internetowa i gospodarstwa agroturystyczne. Chętni mogą obstalować na życzenie wyprawy połączone z wydobywaniem gliny, koncertami, degustacją miejscowych potraw, a także wypalanie ceramiki, plenery artystyczne czy kuligi i przejażdżki bryczką połączone z regionalnymi biesiadami.


Właściciel produktu i podmiot zarządzający:
Gminny Ośrodek Kultury
37-125 Czarna, ul. 260 C
tel./fax: 0-17/ 226-23-23
gokczarna@wp.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit