Kraków Swoszowice

Uzdrowisko w cieniu metropolii

ZDROWIE I URODA

Monika Kaczmarska, p.o. dyrektora Działu Marketingu i Sprzedaży Uzdrowiska Kraków Swoszowice Sp. z o.o.

- O tym, że uzdrowisko Swoszowice leży na terenie jednej z dzielnic Krakowa - Dzielnicy X - nie wiedzą nawet mieszkańcy Krakowa. Powszechnie uważa się, że Swoszowice to podkrakowska miejscowość. Bliskość Krakowa ma swoje złe i dobre strony - mówi Monika Kaczmarska, dyrektor Sprzedaży i Marketingu Uzdrowiska Kraków Swoszowice.

- To mała enklawa na mapie metropolii o ambicjach stolicy kulturalnej Europy. Z jednej strony nasza koncepcja promocji uzdrowiska jako części Krakowa stawia na dostępność potencjału turystycznego i zasobów kulturowych miasta, z drugiej strony oferta ginie wśród wielu propozycji, którymi szczyci się miasto Kraków.

Nie będziemy konkurować z Wawelem, ale uważamy, że uzdrowisko doskonale uzupełnia ofertę turystyczną Krakowa. Pobyt uzdrowiskowy, leczniczy,  wzbogacony zwiedzaniem miasta, wizytami w Operze, Filharmonii, wydarzeniami, w jakie przez okrągły rok obfituje Kraków, to unikalna oferta w skali Europy. Jako kuracjuszy uzdrowisk zazwyczaj wyobrażamy sobie ludzi starszych, nieaktywnych zawodowo. Tymczasem nasza oferta skierowana jest również do ludzi zawodowo czynnych, dla których możliwość stosowania dobroczynnych walorów wody siarczkowej w schorzeniach reumatologicznych oraz skórnych, jest dodatkowym, lecz jakże ważnym atutem podczas wypoczynku połączonego ze zwiedzaniem jednego z najpiękniejszych miast, jakim jest Kraków.

W strukturze gminy miejskiej Kraków ta część miasta to Osiedle Uzdrowisko Swoszowice. Uzdrowisko leży w bezpośredniej bliskości sanktuarium w Łagiewnikach i kuracjusze chętnie korzystają z tego sąsiedztwa. Część uzdrowiskowa posiada wprawdzie połączenia kilku linii autobusowych komunikacji miejskiej, ale jego bolączką jest to, że linie autobusowe prowadzące do Łagiewnik, nie są dobrze skoordynowane z przesiadkami do centrum. Sytuację uzdrowiłoby poprowadzenie linii autokarowej z  dworca PKP/PKS, czyli z tętniącego życiem centrum miasta do uzdrowiska.

Od 1811 r. do współczesności

Główny Dom Zdrojowy z 1811 rokuObiekty uzdrowiska Kraków Swoszowice są zabytkowe, podobnie jak otaczający budynki park zdrojowy. Uzdrowisko istnieje od roku 1811, po tym, jak w roku 1807 Swoszowice zakupił profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Feliks Radwański. Zbudował on dom zdrojowy „Łazienki”, do którego  doprowadzono wodę siarczkową drewnianymi rynnami, oraz wzniósł kilka budynków przeznaczonych na mieszkania dla gości. W 1811 roku nastąpiło oddanie do użytku zakładów kąpielowych i tę datę uznaje się za formalne rozpoczęcie działalności uzdrowiska. Zakład leczniczy prosperował nieźle do 1831 roku, kiedy to Powstanie Listopadowe i związane z nim zamknięcie komory celnej w Podgórzu wpłynęło na regres gospodarczy. Kolejna klęska losowa - epidemia cholery doprowadziła Swoszowice do upadku trwającego blisko 30 lat. W 1859 r. Zdrój i przyległe tereny zostały zakupione przez Spółkę Zdrojowisk Krajowych utworzoną z inicjatywy prezesa dr. Józefa Dietla, znanego prezydenta miasta Krakowa. Zapał i energia Józefa Dietla oraz  członka spółki, prof. dr. Franciszka Skrobla doprowadziły do rozbudowy oraz do podniesienia rangi Uzdrowiska. O Swoszowicach pisał dr Józef Dietl znamienne słowa: „Jeżeli którekolwiek z miejsc kąpielowych, to zaiste Swoszowice są ku temu przeznaczone, by stały się Uzdrowiskiem najczęściej odwiedzanym w naszym kraju”.

Walorem zdrowotnym uzdrowiska są wody siarczane i jedyne pośród uzdrowisk Małopolski, bogate tradycje balneologiczne. Już blisko dwieście lat Uzdrowisko Swoszowice leczy wodą zgodnie z maksymą łacińską „Sanus per aquam” -  „Zdrowie dzięki wodzie”. Woda mineralna w Swoszowicach jest jednorodna chemicznie. Jest to woda siarczanowo-wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowa, siarczkowa, o ogólnej mineralizacji 2,64 g/dm3 (analiza z 31.11.2004 r.). Wśród anionów występują głównie: jon  siarczanowy i wodorowęglanowy, wśród kationów jon wapniowy i magnezowy. Woda ta zawiera 60-80 mg/dm3 siarkowodoru. W oparciu o posiadane zasoby naturalne Spółka Uzdrowisko Kraków Swoszowice specjalizuje się w leczeniu i profilaktyce schorzeń reumatologicznych, pourazowych i  pooperacyjnych narządu ruchu,  niektórych neurologicznych oraz leczeniu łuszczycy. Główne zabiegi to wykonywane na bazie wód siarczkowych kąpiele siarczkowe oraz zabiegi borowinowe – okłady, kąpiele, zawijania. Dla osiągnięcia pełnego efektu leczniczego stosuje się zabiegi uzupełniające z zakresu hydroterapii, fizykoterapii, kinezyterapii i masażu. Wykonywane w uzdrowisku zabiegi mają zastosowanie również w procesie odnowy biologicznej organizmu, gdyż poprawiają samopoczucie i  dodają życiowej energii. W uzdrowisku coraz częściej obok kuracjuszy sanatoryjnych pojawiają się mieszkańcy Krakowa, korzystający z formuły dziennego pobytu „Day SPA”.

Elżbieta Tomczyk-Miczka

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit