Samorząd właścicielem Uzdrowiska Kołobrzeg SA

Nie będę wymuszał rewolucyjnych zmian

ZDROWIE I URODA

Marszałek Olgierd Geblewicz (w środku) przekazuje prezesowi Mateuszowi Korkuciowi (z prawej) dokument o przejęciu spółki Uzdrowisko Kołobrzeg przez samorząd województwa zachodniopomorskiego. Z lewej prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek, w głębi Anna Mieczkowska, członek Zarządu Województwa, odpowiedzialna za sprawy lecznictwa/ fot.: E. Dubois

Zamiast prywatyzacji kołobrzeska spółka została skomunalizowana. Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz  przekazał prezesowi kołobrzeskiej spółki Mateuszowi Korkuciowi dokumenty o jej przejęciu.

Uzdrowisko Kołobrzeg jest kolejnym po Ciechocinku i Świnoujściu, które Skarb Państwa przekazał nieodpłatnie samorządowi. W trakcie procesu komunalizacji są kolejne spółki uzdrowiskowe w Busku Zdroju, Szczawnie i Rymanowie.  Marszałek Geblewicz nie kryje, że do komunalizacji doszło na skutek obiekcji pracowników spółki, lokalnych polityków, samorządowców i posłów co do zamiarów Ministerstwa Skarbu Państwa, które przymierzało się do prywatyzacji  Uzdrowisk wyłączonych wcześniej z puli prywatyzacyjnej, jako kluczowych dla  branży.  – Doszliśmy do wniosku, że przejęcie przez samorząd będzie dobrym rozwiązaniem dla tej firmy. To rozwiązanie prorozwojowe, dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce – mówi marszałek Geblewicz. Umowę z ministrem Markiem Budzanowskim o przejęciu 100 procent akcji Uzdrowiska Kołobrzeg i Świnoujście marszałek podpisał 27 grudnia ubiegłego roku. Nowy właściciel dwóch największych w województwie spółek uzdrowiskowych zapewnia, że będzie dążył do tego „aby firmy te były wizytówkami nie tylko Kołobrzegu i Świnoujścia, ale całego regionu”.   – Jako właściciel nie będę wymuszać rewolucyjnych zmian. To ma być pozytywna ewolucja – uspokaja pracowników spółek Olgierd Geblewicz. W Uzdrowisku Kołobrzeg pracuje obecnie 330 osób. Prezes Mateusz Korkuć nie przewiduje zwolnień, ale bierze pod uwagę przesunięcia na stanowiskach, jeżeli zajdzie tego potrzeba.

Sprostanie konkurencji, dorównanie standardom (w skali regionu to właśnie w Kołobrzegu jest najwięcej miejsc w  hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych) z pewnością jest dużym wyzwaniem i wymaga wielkich pieniędzy. Marszałek województwa z góry zastrzega, że na publiczne pieniądze spółki w Kołobrzegu i Świnoujściu nie mogą liczyć, uważa jednak, że obie mają duży potencjał i poradzą sobie bez tej pomocy.  Wprawdzie roczne zyski wynoszą teraz od 1 do 2 mln zł, ale spodziewa się, że w najbliższych latach wynik będzie dużo lepszy. – Firma jest stabilna,  nie ma żadnych zobowiązań długoterminowych, ma dość bezpieczną strukturę  – podkreśla Geblewicz. Zapewnia, że samorząd nie będzie „czyhać” na dywidendę. Zarobione pieniądze spółki mają przeznaczać na swój rozwój. Według marszałka łatwiej będzie też sięgnąć im dziś po kredyt.

By stawić czoła konkurencji prezes Mateusz Korkuć planuje w ciągu pięciu lat wydać na inwestycje 28 mln zł. Chce zrobić remont bazy zabiegowej, basenów w zakładach przyrodoleczniczych, w sanatorium Perła Bałtyku zbudować basen solankowy oraz panoramiczną windę. Już trwa remont w sanatorium Muszelka, gdzie na 960 m kw., na drugim piętrze bazy zabiegowej powstają nowe pokoje hotelowe.  Mniej optymistycznie przedstawia się sytuacja sanatorium dziecięcego Słoneczko. Wprawdzie znikła groźba likwidacji lecznictwa najmłodszych kuracjuszy (Kołobrzeg należy do nielicznych wyjątków, które jeszcze utrzymują tę część lecznictwa sanatoryjnego),  ale dopóki nie poprawi się finansowanie tych usług, na remonty obiektu nie ma co liczyć. - Stawka NFZ za leczenie dzieci nie pokrywa rzeczywistych kosztów, zauważa prezes Korkuć. - Przez to nie można inwestować w bazę, a kiepski standard powoduje niechęć rodziców, co z kolei sprawia, że mniej dzieci przyjeżdża na leczenie – dodaje marszałek Geblewicz i zapowiada wystąpienie do NFZ oraz ministra Bartosza Arłukowicza o zmianę tego stanu, bo „inaczej nie będzie gdzie leczyć dzieci i młodych ludzi”.

Z komunalizacji Uzdrowiska zadowolony jest prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek: - Im mniej kilometrów do właściciela, tym lepsze zarządzanie.

--------------

Konferencja o turystyce  uzdrowiskowej

25-26 kwietnia br., w Centrum Zdrowia i Relaksu Verano w Kołobrzegu odbędzie się międzynarodowa konferencja „Turystyka uzdrowiskowa w gospodarce regionów”. Celem konferencji jest prezentacja problemów badawczych i praktycznych rozwoju turystyki uzdrowiskowej, Wellnes i SPA oraz jej wpływu na lokalną gospodarkę. Organizatorem konferencji jest Regionalne Stowarzyszenie Turystyczno-Uzdrowiskowe w Kołobrzegu. Udział w konferencji (nocleg i wyżywienie) wynosi 250 zł. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 lutego 2013.  Sekretariat konferencji: Centrum Zdrowia i Rekreacji Verano, ul. Sikorskiego 8, 78-100 Kołobrzeg,  tel. 94 355 30 11, Paweł Markiewicz. Informacje można też znaleźć na stronie www.rstu.pl

Ewa Dubois

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit