Od kuracji u wód po aktywność prozdrowotną

Bez dofinansowań NFZ - wizja na najbliższe lata

ZDROWIE I URODA

Daniel Lisak, kierownik biura Krynickiej Organizacji Turystycznej

- Dla rozwoju polskich uzdrowisk kluczowe znaczenie będzie miało spodziewane ograniczenie dofinansowania świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia, co uczyni je bardziej podatnymi na nowe trendy w turystyce uzdrowiskowej, spowodowane koniecznością pozyskania klienta komercyjnego - mówi Daniel Lisak, kierownik biura Krynickiej Organizacji Turystycznej.

Organizacja dostrzega ciemne strony takiego scenariusza, ale nie widzi powodów do paniki. Uważa, że dobre przygotowanie do zmian pozwoli złagodzić ich skutek.

Uzdrowiska polskie położone są w najbardziej atrakcyjnych regionach turystycznych i wypoczynkowych. Rozwój turystyki uzdrowiskowej w Polsce wspierany jest też  kilkusetletnią tradycją „kuracji u wód” w naszym kraju. Poszczególne uzdrowiska  związane są ze słynnymi ludźmi: lekarzami, którzy odkryli walory źródeł leczniczych, propagatorami idei kuracji oraz pasjonatami  miejscowości uzdrowiskowych. Krynica Zdrój ma szczęście do pobytu w niej słynnych ludzi, wśród nich Marszałka Piłsudskiego czy prezydenta Vaclava Havla… Najczęściej kojarzona jest z twórcą prymitywistą Nikiforem Krynickim oraz wielkim śpiewakiem operowym Janem Kiepurą. Coroczne spotkania w ramach Forum Ekonomicznego przyciągają wiele osobistości ze świata polityki, ekonomii, biznesu.

Ale to nie oni są podstawowym klientem uzdrowiska. Typowy kuracjusz, który przez cały rok zapełnia pokoje bazy noclegowej, to ten skierowany tu na turnus sanatoryjny. Nie ma on wielkiego wpływu na miejsce, do którego został przypisany. Dziś zakładom uzdrowiskowym nie leżą na sercu działania marketingowe. Większość odbiorców usług to kuracjusze skierowani przez NFZ, którzy dostają „przydział” do danej miejscowości ze względu na indykacje zdrowotne i profil uzdrowiska. Towarzyszy im znacznie mniej liczna grupa kuracjuszy „komercyjnych”, korzystających z pełnopłatnych usług uzdrowiskowych. Najważniejszą domeną uzdrowisk jest, rzecz jasna, infrastruktura zdrojowa i lecznicza, taka jak pijalnie wód mineralnych, zakłady przyrodolecznicze, przychodnie zdrojowe czy termalne baseny kąpielowe. Tymczasem Krynica Zdrój, podobnie jak inne uzdrowiska, obrosła w liczne  atrakcje turystyczne przyciągające amatorów wypoczynku w górach.

Nowoczesność wymaga zmiany wizerunku

Należy się spodziewać, że grupa kuracjuszy komercyjnych będzie rosnąć wraz ze zmianami w dofinansowaniu usług zdrowotnych. Powstanie rynek turystyki uzdrowiskowej rządzący się prawami popytu i podaży, jak każda inna dziedzina gospodarki. Oprócz walorów naturalnych i leczniczych uzdrowiska będą musiały przekonać potencjalnych klientów konkurencyjną jakością usług turystycznych i poziomem infrastruktury. Z potrzeby konkurencyjności powstają piękne parki zdrojowe i specjalne plenerowe tereny spacerowe, rozbudowana zostaje infrastruktura sportowa i rekreacyjna. Przyszłość uzdrowisk małopolskich wiąże się z ich renomą jako ośrodków turystyki aktywnej, centrów sportów zimowych, wodnych oraz górskiej turystyki kwalifikowanej.

- Dlatego jednym z najważniejszym wyzwań, przed którymi stoi nasza gmina uzdrowiskowa,  jest zmiana zakresu świadczonych usług poprzez wykraczanie poza te związane tylko z lecznictwem zdrowotnym – uważa Daniel Lisak. - Trzeba nastawić się na  budowanie komplementarnej oferty z zakresu turystyki aktywnej i kulturowej, na dobrym poziomie i zgodnej z oczekiwaniami konsumentów. Trzeba docenić możliwości, jakie stwarza korzystanie z lokalnych atrakcji, infrastruktury sportowej, ale też  dziedzictwa kulturowego, regionalnej kuchni, folkloru i innych walorów niszowych, specyficznych dla danego obszaru. Szansy rozwoju polskich uzdrowisk upatrywać należy również w otwarciu się na turystykę biznesową i specjalistyczną – rysuje perspektywiczny obraz rozmówca.

Według Daniela Lisaka struktura pobytów w polskich uzdrowiskach zmieni się w kierunku pobytów krótszych, za to z bardziej intensywnym programem.  Krynica Zdrój powoli zmienia swój wizerunek. Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką i inne ośrodki narciarskie, lodowisko oraz tor saneczkowy wspierane są przez liczne oferty turystyki kwalifikowanej, stadniny, ośrodki jeździeckie, szlaki rowerowe i piesze.

Można się spodziewać, że wraz ze wzrostem świadomości prozdrowotnej coraz większy segment wśród bywalców uzdrowisk będą stanowić ludzie młodzi i dynamiczni, co pozwoli na zmianę wizerunku uzdrowiska jako miejsca gromadzącego głównie ludzi w podeszłym wieku i nie w pełni sprawnych.

Elżbieta Tomczyk-Miczka

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit