Śląska ROT
Po śląsku, czyli solidnie
Jedną z najprężniejszych regionalnych organizacji turystycznych w kraju jest Śląska Organizacja Turystyczna, która przyczyniła się do przyznania w tym regionie tak licznych certyfikatów POT w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny.
- Naszym celem jest nie tylko promocja i informacja, ale także czynny udział w kreowaniu produktów turystycznych - powiedziała na targach „Tour Salon” Agnieszka Sikorska, dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej. Jednym z ważniejszych zadań realizowanych ze środków Unii Europejskiej przy udziale Małopolskiej Organizacji Turystycznej jest Szlak Orlich Gniazd.
Śląska Organizacja Turystyczna liczy 70 członków. Ważna jednak nie tylko ilość, co jakość. Są wśród nich liczni członkowie „zbiorowi”, czy lokalne organizacje turystyczne i stowarzyszenia, ale przez zasięg oddziaływania ŚOT jest znacznie większy. Tymi członkami są m.in. Częstochowska Organizacja Turystyczna, Jurajska Organizacja Turystyczna, Związek Gmin Jurajskich, LOT Beskidy, Stowarzyszenie OLZA z Cieszyna, Subregion Zachodni - czyli Ziemia Rybnicka i Wodzisławska. Cieszy członkostwo instytucji kultury, m.in. zamku w Toszku i Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Na pytanie o „białe plamy” na mapie województwa nie objęte pracą LOT-ów, pada od razu odpowiedź. To Zagłębie Dąbrowskie i powiat lubliniecki, tereny bardzo atrakcyjne turystycznie.
W ramach ŚOT funkcjonuje Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach, prowadzone na podstawie porozumienia z władzami Katowic i innymi miastami górnośląskiej metropolii.
Na stoiskach targowych województwa śląskiego spotykamy od lat bardzo dużo, profesjonalnych materiałów informacyjnych, w tym katalogów i map. Więc jeszcze jedno pytanie do rozmówczyni:
- Gdyby nie było środków unijnych, jaki procent materiałów zniknąłby z tej ekspozycji?
- Prawie połowa - oszacowała na roboczo dyrektor A. Sikorska.

